Ulicami Sofii przeszedł Marsz Łukowa

lukov-2015Bułgarscy nacjonaliści przeprowadzili w sobotę 14 lutego, swoją sztandarową akcję, jaką jest Marsz Łukowa. Upamiętnia on postać generała Christo Łukowa, zamordowanego 13 lutego 1943 r. przez komunistycznych partyzantów, pod jego własnym domem w Sofii. Demonstracja zgromadziła ponad dwa tysiące osób, mimo utrudnień ze strony prawicowych władz i nacisków ze strony zagranicznych ambasad.

Przeciwko organizacji demonstracji, gromadzącej z roku na rok coraz większą liczbę uczestników, protestowały zagraniczne ośrodki. O zakazanie marszu ze względu na „neonazizm” i „antysemityzm” wnioskowała ambasada Rosji. W podobnym tonie utrzymane było oświadczenie placówki Stanów Zjednoczonych, wyrażającej niepokój z powodu organizacji manifestacji szerzącej „nietolerancję” i „dyskryminację”.

Prawicowy rząd Bojko Borisowa wydał zakaz demonstracji, jednak nie przybrał on formalnego charakteru. Na specjalnej konferencji prasowej poinformowali o tym organizatorzy, skupieni w Bułgarskiej Unii Narodowej (Balgarski Naroden Sayuz, BNS), którzy podkreślili, że złożyli wniosek o organizację akcji w odpowiednim terminie. Nie otrzymali w tej sprawie żadnej odpowiedzi, co zgodnie z prawem oznacza, iż manifestacja może się odbyć.

Ostatecznie na marszu pojawiło się blisko dwa tysiące osób, w tym nacjonaliści ze Szwecji, Chorwacji, Francji, Niemiec czy Węgier. Po negocjacjach z policją, organizatorzy musieli nieco zmienić trasę marszu, a w trakcie manifestacji, funkcjonariusze próbowali rozdzielać nacjonalistów na grupy, jednak uczestnicy akcji nie dali się sprowokować. Przy pomniku bułgarskiego bohatera narodowego, Wasiła Lewskiego, tradycyjnie odpalono pochodnie. Nacjonaliści wznosili też okrzyki na cześć gen. Łukowa, a także podkreślali swój antykomunizm i przywiązanie do idei narodowego solidaryzmu. Manifestacja zakończyła się tradycyjnie pod domem, pod którym zginął Łukow.

lukov-2015.-2 lukov-2015.-3 lukov-2015.-4 lukov-2015.-5 lukov-2015.-6

 

Źródła:

http://nreporter.info/%D0%BD%D0%B0%D0%B4-2000-%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%85%D0%B0-%D0%BB%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%88-%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BA/

https://www.nordfront.se/not-alone.smr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s