Ostrawska manifestacja na rzecz serbskiego Kosowa

ostrawa-kosowo-2015Czescy Autonomiczni Nacjonaliści, zorganizowali w Ostrawie marsz na rzecz serbskiego Kosowa. Cykliczna akcja aktywistów zza naszej południowej granicy, spotkała się również z zainteresowaniem Polaków i Słowaków, którzy licznie pojawili się w trzecim co do wielkości mieście Czech.

14 lutego w centrum Ostrawy zjawiło się blisko 150 osób, chcących uczcić siódmą rocznicę odłączenia Kosowa od Serbii. Poza organizatorami czyli czeskimi AN i Młodzieżą Robotniczą (Dělnická mládež), na demonstracji zjawili się polscy nacjonaliści z różnych regionów kraju, a także działacze Wspólnoty Słowackiej (Slovenská pospolitosť).

Manifestację rozpoczął przedstawiciel organizatorów, który potępił działania czeskich polityków wobec Serbii. Przypomniał, że w 1999 r., bombardowania tego kraju przez NATO, poparł ówczesny premier i obecny prezydent, Miloš Zeman. Aktywista Narodowego Frontu Częstochowa, wezwał wszystkich do jedności słowiańskiej, natomiast słowacki nacjonalista poinformował o utworzeniu tamtejszego oddziału „Europejskiego Frontu dla Kosowa”. Erik Lamprecht z czeskiego DM odczytał przesłanie od lidera Serbskiej Partii Radykalnej (Srpska radikalna stranka). Vojislav Šešelj podziękował za wsparcie i wyraził solidarność z czeskimi nacjonalistami i ich gośćmi.

Nacjonaliści wraz z pro-serbskimi i antyimperialistycznymi transparentami, a także flagami Czech, Moraw, Polski, Słowacji i Serbii, przeszli pod budynek ostrawskiego ratusza, gdzie demonstracja oficjalnie się zakończyła.

ostrawa-kosowo-2015-2 ostrawa-kosowo-2015-3

 

Źródła:

http://autonom-cz.info/2015/02/15/report-z-demonstrace-za-srbske-kosovo/#more-114

http://autonom.pl/?p=11214

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s