Kotleba czwarty w słowackich wyborach

Marian Kotleba zajął czwarte miejsce w pierwszej turze wczorajszych wyborów na Słowacji. Lider nacjonalistów otrzymał 10,23 procenta głosów, natomiast zdaniem niektórych narodowo-konserwatywnych publicystów przyczynił się do rozdrobienia głosów tak zorientowanego ideowo elektoratu.

Za dwa tygodnie w drugiej turze wyborów na Słowacji spotkają się kandydatka liberalnej centroprawicy Zuzana Čaputová (otrzymała 40,6 proc. głosów) oraz polityk socjaldemokratycznego Smeru, Maroš Šefčovič (18,7 proc.). Trzecie miejsce zajął odwołujący się do narodowego elektoratu Štefan Harabin (14,4 proc.), zaś za nim uplasował się właśnie Kotleba, którego poparło dokładnie 222,935 Słowaków, czyli 10,23 proc. wszystkich głosujących.

Zdaniem niektórych narodowo-konserwatywnych portali lider Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana – Naše Slovensko, ĽSNS) doprowadził jednak do rozbicia głosów zorientowanego na prawo elektoratu, ponieważ powinien poprzeć Harabina. Ten były szef słowackiego Sądu Najwyższego stwierdził zresztą, że to właśnie start Kotleby spowodował przejście do drugiej tury wyborów Šefčovicia.

Poseł L’SNS Milan Uhrík powiedział z kolei mediom o rozmowach prowadzonych na temat poparcia Harabina. Nie potrafił on jednak wytłumaczyć niektórych swoich decyzji, kiedy w latach 2006-2009 był jeszcze wicepremierem i ministrem sprawiedliwości w rządzie zdominowanym przez wspomniany Smer.

Źródła: Dennik N / Hlavne spravy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s