Węgierscy nacjonaliści uczcili Święto Narodowe

W piątek Węgrzy obchodzili swoje Święto Narodowe upamiętniające wybuch Powstania Węgierskiego z 1848 roku. Działacze Jobbiku z tej okazji uczestniczyli we wspólnej demonstracji opozycji przeciwko rządom centroprawicowego Fideszu, natomiast „Nasza Ojczyzna” zorganizowała swój własny wiec.

Delegacja Jobbiku rozpoczęła ten dzień od złożenia wieńca pod sanktuarium Batthyány’ego w Budapeszcie, upamiętniającego węgierskiego premiera z czasów Powstania Węgierskiego 1848 roku. Następnie działacze i sympatycy ugrupowania udali się na wspólną manifestację węgierskiej opozycji, podczas której przedstawiono także postulaty łączące przeciwników rządu Viktora Orbána.

Jobbik wraz z partiami lewicowo-liberalnymi domaga się przede wszystkim zaprzestania wykorzystywania państwa do celów partyjnych, równości partii politycznych wobec prawa, wolności prasy i przywrócenia niezależnego dziennikarstwa, walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, zaprzestania dzielenia obywateli przez struktury państwowe, integracji z Europą, zachowania węgierskiej tożsamości narodowej, zapewnienia równego dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej, a także godnych wynagrodzeń i prawa pracowników do strajku.

Po wiecu liderów opozycji uczestnicy jej demonstracji przeszli na Plac Kossutha, aby przedstawić swoje postulaty pod budynkiem Zgromadzenia Narodowego. Politycy zawiesili przy tym wspólną deklarację na drzwiach parlamentu, przy czym policja poinformowała ich, iż takie działania są niezgodne z prawem.

Swoje własne obchody zorganizowała „Nasza Ojczyzna” (Mi Hazánk), zaś wzięli w nich udział także działacze sojusznicych Niezależnej Partii Drobnych Rolników (FKgP) oraz Węgierskiej Partii Sprawiedliwości i Życia (MIEP). Szef „Naszej Ojczyzny” László Toroczkai w swoim przemówieniu zapewnił, że jego partia jest jedyną siłą opowiadającą się za „węgierskimi Węgrami i europejską Europą”, stąd pozostałe ugrupowania są odpowiedzialne w równym stopniu za sytuację kraju po 1989 roku.

Źródła: Alfahir.hu / Hirado.hu

1 thought on “Węgierscy nacjonaliści uczcili Święto Narodowe

  1. „Jobbik wraz z partiami lewicowo-liberalnymi domaga się przede wszystkim… INTEGRACJI Z „EUROPĄ”
    Żenada

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s