Nacjonaliści wśród liderów serbskiej opozycji

W weekend w Belgradzie doszło do masowych protestów serbskiej opozycji, w której coraz ważniejszą rolę odgrywa nacjonalistyczny ruch Dvery. Przeciwnicy obecnej władzy w sobotę okupowali więc budynek publicznej telewizji, natomiast w niedziele próbowali przedostać się do siedziby prezydenta.

Od listopada ubiegłego roku opozycyjni politycy domagają się przeprowadzenia demokratycznych wyborów, walki z korupcją i równego dostępu wszystkich ugrupowań do mediów publicznych. Przedwczoraj sojusz opozycji w tej ostatniej kwestii próbował przejść od słów do czynów, ponieważ jego liderzy wraz z demonstrującymi przedostali się do budynku serbskiej telewizji publicznej, aby móc przekazać swoje stanowisko względem ostatnich wydarzeń w Serbii. Ostatecznie zostali jednak usunięci z placówki przez policję.

Lider nacjonalistycznego Dveri Boško Obradović zauważył, że media publiczne w bardzo ograniczony sposób relacjonowały trwające od listopada protesty opozycji, tymczasem od wielu tygodni chciała ona jedynie wypowiedzieć się na antenie rządowej telewizji. Sam polityk podobnie jak reszta demonstrujących został zresztą siłą wyrzucony z siedziby Radia i Telewizji Serbii (RTS).

Wczoraj przeciwnicy wszechwładzy serbskiego prezydenta Aleksandara Vučicia zgromadzili się natomiast przed jego pałacem, próbując zakłócić wystąpienie głowy państwa w piętnastą rocznicę krwawych antyserbskich protestów w Kosowie. Uczestnicy protestu zostali potraktowani pałkami i gazem łzawiącym, kiedy chcieli stworzyć ludzki łańcuch wokół budynku, aby Vučić nie mógł go opuścić.

Obradović podczas manifestacji wezwał mieszkańców Belgradu do przyłączenia się do protestów, a także zadeklarował, że opozycja nie spocznie dopóki jej przedstawiciele nie staną twarzą w twarz z głową państwa. Przewodniczący Dveri jako przykład determinacji przeciwników władzy Vučicia podał właśnie ich akcję w siedzibie mediów publicznych.

Źródło: Espreso.rs

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s