„Nasza Ojczyzna” pozbywa się osób oskarżanych o nazizm

Węgierska „Nasza Ojczyzna” w ostatnich dniach pożegnała się z kilkoma osobami, głównie liderami zawiązanej niedawno młodzieżówki, którzy mieli według mediów zajmować się propagowaniem nazizmu. Ugrupowanie László Toroczkaia odcięło się o podobnych poglądów, choć jego przywódcy opuścili wcześniej Jobbik z powodu jego odejścia od radykalizmu.

Na temat niewygodnej przeszłości części działaczy „Naszej Ojczyzny” (Mi Hazánk) mówiło się już od początku grudnia, kiedy w programie telewizji ATV Toroczkaiowi przedstawiono zdjęcia przedstawiające jednego z liderów powstającej młodzieżówki jego ugrupowania. János Lantos prezentował się na nim w mundurze wzorowanym na odzieży narodowo-socjalistycznego ruchu Strzałokrzyżowców, który rządził Węgrami pod koniec II wojny światowej, a więc w czasie niemieckiej okupacji tego kraju.

W jednym ze swoich przemówień, Lantos jeszcze jako działacz ruchu hungarystycznego stwierdził, że degeneracja Europy rozpoczęła się po upadku reżimu nazistowskiego, natomiast świat dzieli się na dobre i złe gatunki, niczym w świecie zwierząt, zaś tylko pierwszy z nich jest w stanie tworzyć realną wartość. Inny z liderów młodzieżówki „Naszej Ojczyzny”, László Balázs, wykluczył z kolei możliwość przynależności do jego organizacji cygańskiej lub żydowskiej młodzieży, ponieważ chce ona „organizować własne etniczne szeregi”.

Toroczkai po doniesieniach mediów ogłosił, że Lantos nie jest już jednym z przywódców młodzieżowego zaplecza jego partii, ale jednocześnie pozostanie jej członkiem, ponieważ swoje wcześniejsze poglądy wyrażał wiele lat temu i jeszcze jako działacz innego ruchu politycznego. Wówczas ujawniono z kolei zdjęcie Pála Pétera Waltera, kolejnego z liderów „Naszej Ojczyzny”, który miał wykonywać na nich salut rzymski. Walter został po tym wydarzeniu wyrzucony z ugrupowania, natomiast osoby widniejące na wspomnianej fotografii nie zostały do niego przyjęte.

Jednocześnie lewicowe media twierdzą jednak, że w partii Toroczkaia wciąż działają „podejrzane” osoby, w tym choćby widniejący na zdjęciu z Walterem Barnabás Ábrahám, który także ma być jednym z organizatorów partyjnej młodzieżówki. W jednym z okręgów „Naszą Ojczyznę” zakłada z kolei Vivien Sarnyai, chwaląca się w lecie ubiegłego roku podróżą do Norymbergi gdzie chciała poczuć klimat zjazdów partyjnych NSDAP. Inny działacz ugrupowania, Ákos Szabó, chwalił z kolei w internecie włoskiego przywódcę Benito Mussoliniego oraz lidera „Strzałokrzyżowców”, Ferenca Szálasiego.

Według kolejnych doniesień medialnych, radykalni działacze mają być rozczarowani postawą „Naszej Ojczyzny” i Toroczkaia, który zbudował nową nacjonalistyczną partię krytykując Jobbik za jego zbyt umiarkowany kurs. Balázs w oświadczeniu opublikowanym na początku tygodnia stwierdził więc, że jako zwolennik prawicowego radykalizmu nie może utożsamiać się z linią partyjną, dlatego postanowił opuścić ugrupowanie burmistrza Ásotthalom.

Źródło: ATV

1 thought on “„Nasza Ojczyzna” pozbywa się osób oskarżanych o nazizm

  1. Miałem Toroczkaia za prawdziwego nacjonalistę pomimo jego szowinizmu do sąsiadów Węgier, a tutaj odwala taki kawał. Zaraza poprawności politycznej uderza też w niego i jego ruch co jest smutne, nie przystoi węgierskiemu nacjonaliście odcinanie się od dziedzictwa strzałokrzyżowców bo to podcinanie korzeni nowoczesnego węgierskiego nacjonalizmu. Ciekawe co na to HVIM, czy też przestawiają się na tą idiotyczną politykę czy skrytykują swojego założyciela i byłego wodza, który przecież dalej jest ich twarzą, w ostateczności to HVIM było jednym z ważnych uczestników i organizatorów obchodów Dnia Honoru, tak więc albo powinni skrytykować Toroczkaia albo „ocieplają wizerunek”. Wydaje mi się że poza planktonami politycznymi takimi jak Magyar Hajnal lub Nemzeti Forradalmi Part itd (pewnie wiele z tych ugrupowań lub wszystkie już nie istnieją i pewnie dołączyły do tych wspomnianych przeze mnie później) z autentycznych węgierskich ugrupowań nacjonalistycznych zostają Ero es Elsandsag-Siła i Determinacja/Legio Hungaria (w sumie wydaje mi się że to jest to samo środowisko ale nie jestem pewien). Byłym radykałom z Naszej Ojczyzny proponowałbym przyłączenie do SiD/EeE/LH.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s