Złoty Świt przeciwko umowie z Macedonią

Aktywiści Złotego Świtu uczestniczyli we wczorajszych protestach w Atenach, podczas których demonstrowano przeciwko ratyfikowaniu umowy z Macedonią, zakładającej zmianę nazwy tego kraju na Republikę Północnej Macedonii. Greccy nacjonaliści uważają dokument za akt zdrady narodowej, polegający na oddaniu prawa do nazwy historycznego regionu Hellady.

Działacze i sympatycy Złotego Świtu zebrali się wczoraj pod siedzibą partii w greckiej stolicy, aby następnie przejść wspólnie pod budynek Parlamentu Grecji, gdzie odbywała się główna demonstracja przeciwko ratyfikowaniu porozumienia ze Skopje. Przewiduje ono zmianę nazwy Republiki Macedonii na Republikę Północnej Macedonii, dzięki czemu Grecja ma zaprzestać blokady integracji tego kraju ze strukturami zachodnimi.

Przeciwnicy podpisania tego dokumentu twierdzą, że lewicowy rząd Alexisa Ciprasa skapitulował przed Macedonią i państwami zachodnimi, dlatego zgodził się na oddanie Macedończykom prawa do nazwy historycznego regionu Grecji.

Z tego powodu pod greckim parlamentem przez kilka godzin trwał protest nacjonalistów i patriotów, którzy domagają się odrzucenia porozumienia przez tamtejszych polityków. W trakcie manifestacji doszło do starć z policją, która zdaniem jej uczestników użyła niewspółmierne środki przymusu bezpośredniego, głównie poprzez rozpylenie ogromnych ilości gazu. Czołowe media oskarżają z kolei Złoty Świt o prowokowanie zamieszek i próbę przedostania się pod siedzibę parlamentu.

Jednocześnie lider Złotego Świtu, Nikolaos Michaloliakos, zapowiedział walkę aż do zwycięstwa, aby Macedończycy nie ukradli tej historycznej dla Hellady nazwy.

Źródło: Złoty Świt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s