„Nasza Ojczyzna” nie będzie kopią Jobbiku

Posłanka Dóra Dúró z nowego nacjonalistycznego ruchu „Nasza Ojczyzna” twierdzi, iż nie będzie on kopią Jobbiku, chociaż tworzą go byli politycy tego ugrupowania. Głównym celem partii kierowanej przez László Toroczkaia ma być więc zagospodarowanie głosów Węgrów, którzy w ostatnim czasie nie brali udziału w wyborach, ponieważ nie dostrzegali żadnej prawdziwej alternatywy wobec centroprawicowego Fideszu.

Parlamentarzystka usunięta z Jobbiku w czerwcu jest obok Torczkaia, a także swojego męża i byłego posła Előda Nováka, najbardziej rozpoznawalną postacią tworzącą od niecałych czterech miesięcy nowy ruch „Nasza Ojczyzna” (Mi Hazánk Mozgalom). W wywiadzie dla portalu Mandiner.hu porusza więc głównie kwestię różnic dzielących nową inicjatywę od wciąż największej nacjonalistycznej partii na Węgrzech.

Dúró twierdzi więc, że wielu członków Jobbiku w ostatnich miesiącach było zdezorientowanych linią partii, albo po prostu nie znajdowało w niej dalej swojego miejsca. Ugrupowanie mimo wyborczej porażki nie zmieniło bowiem swojego kursu, zaś zdaniem posłanki ostatnie posunięcia jego liderów pokazują jasno, iż pojednanie pomiędzy Jobbikiem a jego byłymi członkami najprawdopodobniej nie będzie możliwe. Lider „Naszej Ojczyzny” jednocześnie nie zamierza tworzyć „Jobbiku 2.0”.

Głównym celem partii Toroczkaia ma być bowiem zagospodarowanie niezdecydowanego lub nie głosującego w ostatnim czasie elektoratu. Podobnie jest z działaczami „Naszej Ojczyzny” – mają do niej więc wstępować zarówno osoby zainteresowane konkretnymi postulatami, jak i dawni narodowi radykałowie rozczarowani Jobbikiem, a jednocześnie nie dostrzegający możliwości działania w ramach Fideszu.

Dodatkowo problemy Węgier są zupełnie inne niż kilkanaście lat temu, kiedy zakładano Jobbik. Dúró zauważa, że dopiero w ostatnich latach zaczęła się masowa emigracja z tego kraju, a także znacząco pogorszyły się wskaźniki demograficzne. Zdaniem „Naszej Ojczyzny” w podobnych kwestiach powinien istnieć ponadpartyjny konsensus, przy czym ugrupowanie nie zamierza wchodzić w żadne przedwyborcze koalicja z Fideszem albo lewicowo-liberalną opozycją.

Źródło: Mandiner.hu

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s