Złoty Świt uczcił poległych na wyspie Imia

zloty-swit-imia-2017Greccy nacjonaliści ze Złotego Świtu zorganizowali swoją doroczną i największą manifestację upamiętniającą trzech oficerów, którzy mieli zostać zestrzeleni nad wyspą Imia przez tureckie wojsko. W demonstracji w Atenach wzięło udział kilkanaście tysięcy działaczy i sympatyków ugrupowania.

Demonstracja poświęcona wydarzeniom z 31 stycznia 1996 r. odbywa się w Atenach co roku i jest największą uliczną akcją organizowaną przez Złoty Świt, która od kilku lat gromadzi po kilkanaście tysięcy członków i sympatyków ugrupowania. Głównym celem manifestacji jest upamiętnienie trzech greckich oficerów, którzy według tamtejszego wojska mieli zostać zestrzeleni przez tureckie siły zbrojne. Do dziś o wyspę trwa spór pomiędzy Grekami i Turkami.

Podczas manifestacji jako pierwszy przemawiał Níkos Konstantínou, który odpowiada w Złotym Świcie za pamięć historyczną, stąd przybliżył on historię Marszu Imia odbywającego się już równo od dwudziestu lat. Gen. w stanie spoczynku, Vasíleios Papathanasíou podkreślił natomiast, że trzej oficerowie wybrali śmierć poprzez bohaterski czyn i walkę dla narodu. Chrístos Chrístou, przewodniczący cypryjskiego Narodowego Frontu Ludowego (E.L.A.M.), nawiązał za to do grecko-tureckiego sporu o Cypr, który jego zdaniem rozwiązać może jedynie Złoty Świt.

Głos zabrał również przewodniczący partii, Nikolaos Michaloliakos. W swoim przemówieniu podkreślił on, że nacjonaliści nie dadzą się zastraszyć anty-greckiemu państwu oraz jego anarchokomunistycznym przywódcom, którzy szargają pamięć o wydarzeniach na wyspie Imia. Lider Złotego Świtu zauważył, że złożył on wniosek w parlamencie dotyczący wysłania delegacji posłów, aby umieścili oni wieniec na wyspie, co nie spotkało się jednak z zainteresowaniem deputowanych z innych opcji politycznych.

Michaloliakos odczytał uchwałę Rady Krajowej Złotego Świtu, w której nacjonaliści stwierdzają, że Grecja i Turcja są w stanie wojny od blisko tysiąca lat, stąd parlament Grecji powinien zająć jasne stanowisko wobec działań państwa tureckiego. Powinno ono więc uwzględnić kwestie tureckich roszczeń wobec wód terytorialnych oraz wysp na Morzu Egejskim, a także wysyłanie przez Turków milionów nielegalnych imigrantów do Europy.

Marsz Imia zakończyła minuta ciszy, odśpiewanie hymnu narodowego oraz hymnu partyjnego.

zloty-swit-imia-2017-4

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

zloty-swit-imia-2017-2

Źródło: Złoty Świt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s