Hiszpańscy nacjonaliści w obronie skazanych aktywistów

hiszpania-obrona-nacjonalistowHiszpańscy nacjonaliści zorganizowali w Madrycie i Barcelonie akcje solidarności z kilkunastoma aktywistami, którzy zostali skazani przez sąd za zakłócenie spotkania z udziałem katalońskich separatystów. Swój sprzeciw wobec sądowych represji wyrazili także działacze z Polski, Belgii, Węgier i Włoch.

Czternastu hiszpańskich działaczy nacjonalistycznych we wrześniu 2013 r. weszło do madryckiej delegatury rządu Katalonii, gdzie w trakcie obchodów Narodowego Dnia Katalonii rozpyliło gaz łzawiący oraz skandowało hasła przeciwko katalońskiemu separatyzmowi. Dokładnie dwa tygodnie temu Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok w wytoczonej im sprawie, który przewiduje, że spędzą oni w więzieniu nawet cztery lata z powodu dokonania „ideologicznej dyskryminacji”.

Największa demonstracja w obronie narodowców odbyła się w Madrycie, gdzie blisko 500 osób uczestniczyło w akcji zorganizowanej przez Narodową Demokrację (Democracia Nacional, DN), przechodząc w krótkim marszu pod siedzibę delegatury katalońskiego rządu. Organizatorzy podkreślali, że rządząca centroprawica zdradziła hiszpańskie interesy, ponieważ karze ona nie osoby chcące zniszczyć Hiszpanię poprzez separatyzm, ale właśnie zwolenników jedności terytorialnej kraju.

Podczas manifestacji w Madrycie doszło zresztą do kuriozalnej sytuacji. Hiszpańska policja zainteresowała się bowiem człowiekiem robiącym bez wyraźnego powodu zdjęcia funkcjonariuszom i uczestnikom marsz, po czym okazało się, że jest on agentem służby wywiadowczej katalońskiej policji Mosso d’Esquadra. Madryccy funkcjonariusze wyjaśnili tą sprawę ze swoimi katalońskimi odpowiednikami, ale nie udzielili oficjalnych informacji na ten temat.

Mniejsza demonstracja odbyła się na ulicach Barcelony, a swoją solidarność z hiszpańskimi nacjonalistami wyrazili również działacze belgijskiego ruchu NATION, polskiego Obozu Narodowo-Radykalnego, węgierskiego Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, HVIM) oraz włoskiej Nowej Siły (Forza Nuova, FN). Aktywiści wyżej wspomnianych organizacji i partii pojawili się pod ambasadami Hiszpanii w swoich krajach.

Źródła: NATION / El Espanol / ABC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s