Nacjonaliści bronią rocznicy niepodległości Litwy

Sojusz Narodowy był jedną litewską partią polityczną, która 16 lutego zorganizowała obchody 103. rocznicy ogłoszenia Aktu niepodległości Litwy. Przy tej okazji nacjonaliści zwracali uwagę na próby wymazywania z pamięci Litwinów wszelkich świąt narodowych, w czym prym wiedzie konserwatywny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci.

Liderzy Sojuszu Narodowego (Nacionalinis susivienijimas, NS) zorganizowali wiece pod pomnikiem Jonasa Basanavičiusa w Wilnie oraz Pomnikiem Wolności w Kownie. W obu tych miejscach przestrzegano zasad dystansu społecznego, a także odpalono pochodnie. Organizatorzy właśnie w ten sposób uczcili uchwalenie Aktu niepodległości Litwy z 16 lutego 1918 roku.

Nacjonaliści podkreślają, że tamten dokument jest obecnie przemilczany, stąd jako jedyni organizują obchody rocznicy jego uchwalenia. Choć akt tworzył niepodległą Litwę po panowaniu Rosjan, to uważany jest również za dokument konstytuujący zorganizowany litewski ruch nacjonalistyczny.

Z tego ostatniego powodu czołowe ugrupowania utrudniają upamiętnienie Aktu niepodległości Litwy. Wszelkiego rodzaju obchody redukowane są jedynie do rytualnych przemówień urzędników, bez nadawania treści tamtej historycznej chwili. Dodatkowo wciąż nie mogą doczekać się realizacji plany budowy Placu Państwowego, który miałby upamiętnić wydarzenia z lutego 1918 roku.

NS nie ma wątpliwości, że w ten sposób litewscy globaliści chcą wybić z głowy Litwinom możliwość stworzenia narodu państwowego. Czyli zamierzają spowodować, aby mieszkańcy Litwy nie rozumieli jak ważne jest posiadanie własnego i niepodległego państwa.

Na kilka dni przed rocznicą nacjonaliści zostali zaatakowani przez polityka centroprawicowego Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS_LKD). Emanuel Zinger za pośrednictwem nieprawdziwych informacji próbował oczernić młodzieżową organizację Pro Patria. Wezwał więc do walki z nacjonalizmem jako rzekomym zagrożeniem dla demokracji.

Źródła: „Respublika” / Sojusz Narodowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s