Jobbik z nowym burmistrzem

Kandydat Jobbiku Gergely Kálló został wybrany na burmistrza miasta Dunaújváros we wczorajszych przedterminowych wyborach. Węgierska opozycja uznała jego wygraną za dobry prognostyk przed wyborami parlamentarnymi w 2022 roku, a także za potwierdzenie pozytywnych skutków współpracy wszystkich przeciwników obecnej władzy.

Kálló we wczorajszym głosowaniu uzyskał 58,12 proc. głosów. Jego kontrkandydat Tibor Molnár, popierany przez rządzącą koalicję Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP), otrzymał z kolei 35,68 proc. Przedterminowe głosowanie w Dunaújváros w środkowych Węgrzech odbyło się cztery miesiące po wyborach samorządowych, w związku z rezygnacją z funkcji również reprezentującego Jobbik Tamása Pintéra.

Tym razem kandydat nacjonalistów mógł liczyć na poparcie wszystkich największych partii opozycyjnych. Był więc wspierany przez Węgierską Partię Socjalistyczną (MSZP), Koalicję Demokratyczną (DK), Dialog dla Węgier (PM), liberalny ruch Momentum oraz partię Polityka Może Być Inna (LMP).

Komentując wyniki wyborów Kálló podziękował za udział w nich wszystkim mieszkańcom niezależnie od ich preferencji politycznych, a także swoim przeciwnikom za próbę prowadzenia pozytywnej kampanii. Zdaniem samorządowca Jobbiku sukces był możliwy dzięki współpracy wszystkich ugrupowań opozycyjnych. To zaś daje nadzieje na pozytywny wynik wyborów parlamentarnych w 2022 roku.

Źródło: Alfahir.hu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s