Nacjonaliści świętowali niepodległość Litwy (+WIDEO)

Blisko tysiąc osób przeszło ulicami Wilna w manifestacji zorganizowanej przez litewskie organizacje nacjonalistyczne i patriotyczne. Nie tylko uczcili oni dzień odrodzenia państwa litewskiego poprzez ogłoszenie Aktu niepodległości Litwy, ale sprzeciwili się też negowaniu faktów historycznych przez tamtejsze elity.

Demonstrację w litewskiej stolicy zorganizowały organizacje Kryptis i Pro Patria, a wzięło w niej udział blisko tysiąc osób. Manifestanci zebrali się pod pomnikiem Jonasa Basanavičiusa, aby następnie przejść Aleją Trispalvė. W swoich rękach trzymali oni pochodnie albo okolicznościowe transparenty, nawiązujące głównie do międzywojennej historii Litwy. Sam „Marsz Pochodni” nawiązywał do pierwszej nacjonalistycznej powojennej manifestacji, która miała miejsce 16 lutego 1990 roku w Alei Giedymina.

Przedstawiciele organizatorów podziękowali wszystkim zgromadzonym, ponieważ zdecydowali się oni przyjść na demonstrację środowisk niezależnych, a nie na oficjalne państwowe obchody tej rocznicy. Zarzucali oni bowiem litewskim elitom coraz większą niechęć do litewskiej historii. Niedawno pisarz Marius Ivaškevičius stwierdził nawet w publicznej telewizji, że święto z okazji ustanowienia Aktu niepodległości Litwy powinno zostać zniesione. W ten sposób Litwini obchodziliby jedynie datę 16 marca, czyli odrodzenia państwa litewskiego po czasie jego okupacji przez Związek Radziecki.

Innym przejawem niechęci elit do litewskiej historii ma być ustanowienie wspomnianej Alei Trispalvė. Wcześniej nosiła ona imię Kazysa Škirpy, przedwojennego litewskiego dyplomaty oskarżanego przez środowiska lewicowo-liberalne i żydowskie o „antysemityzm” oraz współudział w Holokauście. Dla nacjonalistów jest jednak jednym z twórców państwa litewskiego po I wojnie światowej.

Vytautas Sinica z Pro Patria z wyżej wymienionych powodów stwierdził w swoim przemówieniu, że uczestnicy manifestacji są dumni ze swojej historii. Właśnie z tego powodu są zwolennikami utrzymania Litwy jako państwa narodowego, w porównaniu do elit przepraszających za litewskich bohaterów i wstydzących się dotychczasowych dziejów narodu litewskiego.

Źródła: Alkas.lt / Pro Patria

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s