Blocco Studentesco prowokuje Słoweńców

Włoskie Blocco Studentesco wywiesiło prowokacyjne plakaty w miejscowości Gorycja, zamieszkiwanej przez liczną mniejszość słoweńską. Nacjonaliści przypomnieli bowiem masakry Włochów dokonywane pod koniec II wojny światowej przez jugosłowiańską partyzantkę, na co podczas specjalnego wiecu zareagowali miejscowi słoweńscy uczniowie.

Specjalne plakaty studenckiej organizacji związanej z ruchem CasaPound Italia pojawiły się w ten weekend, a zostały wywieszone głównie naprzeciwko szkół dla przedstawicieli mniejszości słoweńskiej, stanowiącej prawie jedną trzecią wszystkich mieszkańców Gorycji. Blocco Studentesco przypomina na nich o czystkach etnicznych, jakie pod koniec II wojny światowej przeprowadzali jugosłowiańscy komuniści.

W latach 1943-1945 dokonano bowiem wielu masakr społeczności włoskiej w regionie Wenecji oraz w chorwackiej obecnie Dalmacji, za które odpowiadały głównie słoweńskie i chorwackie oddziały partyzantów pod dowództwem Josipa Broz Tito. Z tej okazji wczoraj odbyły się zresztą specjalne uroczystości, a wziął w nich udział m.in. włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini z antyimigracyjnej Ligi.

Lokalna słoweńska społeczność zareagowała na akcję nacjonalistów, stąd blisko 150 osób zebrało się na jednym z placów Gorycji, aby wspólnie śpiewać swoje piosenki. Media na Słowenii zwracają uwagę na fakt, iż w ostatnich tygodniach CasaPound zaczęło intensywnie rozwijać swoją działalność w tym regionie.

Włoscy nacjonaliści w ostatnim czasie podnosili natomiast problem negacji komunistycznych zbrodni, jakich miały dopuszczać się niektóre organizacje mniejszości słoweńskiej oraz włoskich partyzantów walczących z siłami faszystowskimi. Na temat możliwości obcięcia im dotacji w ostatnich dniach mówił zresztą także wspomniany już Salvini.

Źródła: 24ur.com / Siol.net

1 thought on “Blocco Studentesco prowokuje Słoweńców

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s