Nacjonaliści dla jedności Hiszpanii

Koalicja hiszpańskich ugrupowań nacjonalistycznych uczestniczyła wczoraj w marszu na rzecz jedności kraju, przyłączając się do tłumu kilkudziesięciu tysięcy osób oskarżających o zdradę rząd centralny w Madrycie. Według uczestników protestu i sojuszu ADÑ – Hiszpańska Tożsamość, lewicowa władza działa przeciwko interesowi narodowemu poprzez negocjację z Katalończykami.

Manifestacja sprzeciwu wobec polityki premiera Pedro Sancheza została zorganizowana oddolnie, choć przybyli na nią czołowi politycy ugrupowań z prawej strony sceny politycznej, a więc Partii Ludowej (PP), Ciudadanos oraz rosnącej w siłę partii Vox. Ponadto do demonstracji przyłączyli się nacjonaliści ze wspomnianej koalicji, w skład której wchodzą Falanga Hiszpańska (Falange Española de las JONS, FE-JONS), Narodowa Demokracja (Democracia Nacional, DN), La Falange oraz Alternatywa Hiszpańska (Alternativa Española, AE).

Politycy tych ugrupowań skupili się głównie na problemie Unii Europejskiej, która ich zdaniem po cichu wspiera kataloński separatyzm, ponieważ to właśnie w Brukseli ukrywa się były szef rządu tego regionu, Carles Puigdemont. To właśnie on na jesieni 2017 roku zorganizował nielegalne referendum niepodległościowe, stąd jest obecnie ścigany przez hiszpańską policję.

W manifestacji uczestniczyli również działacze i sympatycy Hogar Social Madrid oraz partii España 2000.

Źródła: ADÑ / El Plural

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s