Le Pen: Francja nie ponosi współodpowiedzialności za Holocaust

Szefowa francuskich narodowców Marine Le Pen powiedziała, że Francja nie odpowiada za łapanki Żydów w Paryżu w 1942 roku, a oskarżanie Francuzów o współodpowiedzialność za Holocaust osłabia ich dumę z własnego kraju. Wypowiedź kandydatki na urząd prezydenta Francji została oficjalnie potępiona przez Izrael.

Le Pen w rozmowie z francuską stacją RTL stwierdziła, że Francuzi nie ponoszą odpowiedzialności za łapankę Żydów w dniach 16 i 17 lipca 1942 roku, kiedy blisko 13 tysięcy z nich zostało uwięzionych na torze kolarskim Vel’d’Hiv w Paryżu. Szefowa francuskich narodowców skrytykowała decyzję ówczesnego prezydenta Jacquesa Chiraca, który w 1995 roku przeprosił za współudział Francuzów w Holocauście i przyznał się do ich współodpowiedzialności za to wydarzenie.

Zdaniem Le Pen za łapankę Żydów nie są odpowiedzialne francuskie władze, które znajdowały się wówczas w Londynie, ale osoby zarządzające wówczas francuskim terytorium. Jednocześnie kandydatka na najwyższy urząd w państwie stwierdziła, że francuskie dzieci uczy się krytyki własnego kraju i pokazuje tylko najciemniejsze karty jego historii, zaś jej celem jest przywrócenie Francuzom dumy z własnego kraju.

Słowa przewodniczącej Frontu Narodowego skrytykował już oficjalnie Izrael, który uważa, iż nie mają one nic wspólnego z prawdą historyczną. Uznanie przez kolejnych francuskich prezydentów odpowiedzialności za aresztowania i deportację Żydów są natomiast elementem corocznych akcji upamiętniających te wydarzenia oraz należą do podstaw programu szkolnictwa we Francji.

Źródła: Le Figaro / Sputnik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s