Nacjonaliści poza parlamentem Chorwacji

chorwacka-flagaŻadnemu z kilku chorwackich ugrupowań nacjonalistycznych nie udało się przekroczyć progu w niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych. Osoby o narodowych poglądach będą zasiadać w Saborze z ramienia centroprawicowej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej, której wiceprzewodniczącym jest nacjonalista  Zlatko Hasanbegović.

Przedterminowe wybory parlamentarne były konsekwencją majowego upadku rządu Tihomira Oreskovicia, tworzonego przez koalicję centroprawicy i liberałów. W poprzedniej kadencji parlamentu swoją reprezentację miało kilka ugrupowań nacjonalistycznych, które uzyskały mandaty dzięki współtworzeniu bloku wyborczego powołanemu przez największą partię tamtejszej centroprawicy, a więc Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną (HDZ). Tym razem jednak nie znalazło się w niej miejsce dla ugrupowań o narodowej orientacji, stąd w Saborze zobaczymy jedynie nacjonalistów należących do partii Andreja Pleskovicia, na czele z jej wiceprzewodniczącym i byłym ministrem kultury Zlatko Hasanbegoviciem.

Wyborcza porażka spowodowała, iż z funkcji prezesa Chorwackiej Partii Prawa dr Ante Starcevicia zrezygnował Ivan Tepeš, który kierował ugrupowaniem od końca 2014 r. Tepeš powiedział, że bierze pełną odpowiedzialność za słaby wynik wyborczy HSP-AS i ma nadzieję, iż jest on jedynie chwilowym kaprysem wyborców, ponieważ nacjonaliści z racji swojej historii powinni być reprezentowani w parlamencie. HSP-AS startowało w wyborach w ramach „Koalicji Ojczyźnianej” współtworzonej przez ugrupowania konserwatywne i chadeckie, natomiast przed rozwiązaniem parlamentu miało w nim trzech swoich przedstawicieli.

Swój jedyny mandat straciła też Chorwacka Partia Czystych Praw (Hrvatska čista stranka prava, HČSP), która również miała swoją reprezentację w poprzedniej kadencji Saboru dzięki startowi z list HDZ. Tym razem nie przekroczyła jednak progu wyborczego w żadnym z regionów, w których startowała wspólnie m.in. z narodowcami z Chorwackiej Partii Prawa (Hrvatska stranka prava, HSP). Lider HSP Daniel Srb po ogłoszeniu wyników wyborów zrezygnował ze swojej funkcji, twierdząc jednak, że mimo porażki jego ugrupowanie odniosło kilka sukcesów, w tym zasygnalizowało, iż jest najważniejszą częścią ruchu nacjonalistycznego.

Źródła: HSP-AS / HSP / HCSP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s