Jobbik: członkostwo w NATO grozi niebezpieczeństwem dla Węgier

jobbik_logoWęgierski Jobbik potępił decyzje podjęte na ostatnim szczycie NATO, który odbył się w Walii w dniach 4-5 września. Zdaniem nacjonalistów, powoduję one zwiększenie napięcia z Rosją i są sprzeczne z ustaleniami pomiędzy Rosją, Ukrainą i Unią Europejską, podjętymi pod koniec sierpnia w stolicy Białorusi. Jobbik szczególnie potępił słowa centroprawicowego premiera Viktora Orbána w tej sprawie, ponieważ odzwierciedlają one jego postawę, podporządkowującą się agresywnej polityce Zachodu, a zwłaszcza geopolitycznym celom Stanów Zjednoczonych. W tej sprawie rząd ma działać nawet przeciwko węgierskim interesom. Poseł Márton Gyöngyösi uważa, że rozejm zawarty między Rosją i Ukrainą na niewiele się zda, ponieważ w walijskim Newport podjęto szereg prowokacyjnych decyzji, takich jak plany ćwiczeń NATO w krajach bałtyckich i na Ukrainie, rozmieszczenie wojsk Sojuszu w Europie Środkowej, a także zwiększenie ofensywnych zdolności wojskowych.

Jobbik przypomina, że rząd Orbána dokonał już krótkowzrocznej i autodestrukcyjnej decyzji, o przyznaniu NATO samolotów węgierskich do ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Oznacza to tym samym, że jeśli w tym rejonie dokona się jakiejkolwiek prowokacji, węgierskie lotnictwo znajdzie się na czole konfrontacji z Rosją.

Węgierscy nacjonaliści uważają, że rząd Fideszu popełnia poważny historyczny błąd, powołując się na ochronę NATO i angażując Węgry w geopolityczny konflikt wielkich mocarstw, którego front rzeczywisty front będzie przebiegać m.in. przez węgierskie granice. Polityka Orbana ma więc polegać na zawierzaniu bezpieczeństwa kraju niepewnym sojuszom i prowadzeniu agresywnej, konfrontacyjnej nieodpowiedzialnej polityki wobec Ukrainy, intensyfikując konflikt z Rosją. W ciągu ostatnich dziesięciu lat rządy Węgier miały też robić wszystko w celu promowania amerykańskich interesów geopolitycznych.

Gyöngyösi dodał w oświadczeniu, że historia Węgier wskazuje na brak ochrony tego kraju przez Zachód, gdy na horyzoncie pojawia się jakikolwiek konflikt. Tym samym Jobbik odrzuca wszelkie obłudne tłumaczenia rządu, gdy kraj jest w coraz większym stopniu zagrożony.

Partia uważa więc, że antyrosyjska polityka NATO osiągnęła punkt zwrotny, w którym istnieje bezpośrednie zagrożenie dla Węgier i rejonu Europy Środkowej, ponieważ wciąga region do konfliktu geopolitycznego, sprzecznego z jego interesami. Jobbik wzywa tym samym rząd do wstrzymania poparcia dla decyzji i zastanowienia się ogólnie nad sensem członkostwa Węgier w NATO.

Źródło: http://jobbik.com/jobbik_nato_membership_rather_security_risk_hungary

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s