Francuscy narodowcy mają nowego szefa

Jordan Bardella wygrał wewnątrzpartyjne wybory na przewodniczącego francuskiego Zjednoczenia Narodowego. Młody polityk tak naprawdę kierował narodowcami już od ubiegłego roku, gdy Marine Le Pen zdecydowała się poświęcić kampanii przed wyborami prezydenckimi oraz pracy w parlamencie.

Przez ostatnich kilka tygodni w Zjednoczeniu Narodowym (RN) trwała kampania, w której Bardella rywalizował z Louisem Aliotem, w przeszłości bliskim współpracownikiem Jean-Marie Le Pena. Ostatecznie Bardella zdecydowanie zwyciężył w głosowaniu przeprowadzonym wśród członków partii, otrzymując od nich blisko 85 proc. głosów. Tym samym będzie on pierwszym szefem ugrupowania w jego 50-letniej historii, który nie będzie nosił nazwiska Le Pen.

Zmiany nastąpiły nie tylko na samym stanowisku przewodniczącego. W ścisłych władzach ugrupowania pojawiły się nowe twarze, a wśród nich między innymi byli politycy innych partii, którzy w ostatnich latach postanowili stanąć po stronie narodowców. Z drugiej strony nie znaleźli się w nich niedawni liderzy narodowców. Wśród nich zwłaszcza politycy zarzucający Bardelli „re-radykalizację” ugrupowania i utrzymywanie przez niego kontaktów z ruchem tożsamościowym.

Nowy przewodniczący RN-u zapowiedział, że chce przede wszystkim dać Francuzom nadzieję na przyszłość, czyli przedstawić alternatywę dla rządów prezydenta Emmanuela Macrona. Społeczeństwo musi tym samym zrozumieć, iż konieczna jest zmiana dotychczasowej polityki, bo to właśnie ona odpowiada za zmniejszanie się siły nabywczej, brak bezpieczeństwa czy za masową imigrację.

Bardella jako pełniący obowiązki przewodniczącego faktycznie kierował partią już od sierpnia ubiegłego roku. Właśnie wtedy Le Pen postanowiła ustąpić ze stanowiska lider narodowców, aby skupić się na kampanii przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi oraz na pracy w Zgromadzeniu Narodowym. 27-letni polityk od 2019 roku był zresztą wiceszefem partii.

Źródła: TF1 Info / Boulevard Voltaire

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s