Morawiecki na wielkim wiecu hiszpańskiego VOX-u

Hiszpański narodowo-konserwatywny VOX zorganizował swój wielki wiec w Madrycie. Stał się on pretekstem do ogłoszenia nowego partyjnego programu, który zakłada przede wszystkim odzyskanie suwerenności przez Hiszpanię. Jednym z głównych gości wydarzenia był polski premier Mateusz Morawiecki, zachwalany przez lidera VCX-u Santiago Abscala jako „obrońca cywilizacji chrześcijańskiej”.

Doroczne wydarzenie hiszpańskich narodowców zostało zorganizowane w madryckiej dzielnicy Valdebebas. W trakcie dwudniowej imprezy miały miejsce między innymi rekonstrukcje historyczne, nawiązujące do dotychczasowych dziejów Hiszpanii, a także wydarzenia muzyczne. Głównym punktem programu „Viva’22” była jednak niedzielna prezentacja programu „Hiszpania decyduje”, połączona z wystąpieniami liderów partii i zaproszonych gości.

Abascal podkreślił, że „Hiszpania decyduje” ma na celu przywrócenie głosu samym Hiszpanom, którzy powinni mieć możliwość dyskutowania nad kierunkiem polityki państwa. Nade wszystko celem VOX-u jest przywrócenie krajowi suwerenności, aby jego obywatele mogli decydować o swojej przyszłości w ramach procesu demokratycznego. Obecnie władza znajduje się bowiem w rękach partiokracji, zagranicznych rynków i wielkich mocarstw.

Szef VOX-u twierdzi, że przedstawiony przez niego plan jest „apelem o skanalizowanie idei zdrowego rozsądku”. Ma ona znajdować się w opozycji do obecnych planów klimatycznych Unii Europejskiej, ideologii gender czy likwidacji niezależności energetycznej. Dodatkowo jego poparcie oznacza powrót do bezpiecznych granic, które obecnie zalewane są przez nielegalnych imigrantów.

W trakcie niedzielnego wiecu poza liderem VOX-u wystąpił szef polskiego rządu. Morawiecki został przedstawiony przez Abscala jako „obrońca cywilizacji chrześcijańskiej”, a także polityk „przypominający brukselskim biurokratom, że Europę budują suwerenne narody”. Hiszpański poseł dodał, że „gdyby nie był Hiszpanem, chciałby być Polakiem”. W podobnym tonie wypowiadał się także o byłym amerykańskim prezydencie Donaldzie Trumpie, przyszłej premier Włoch Giorgii Meloni czy węgierskim premierze Viktorze Orbanie.

Morawiecki w swoim przemówieniu krytykował zwłaszcza elity Unii Europejskiej. Jego zdaniem chcą one „tworzyć transnarodową bestię”, między innymi rozszerzając swoje kompetencje bez podstaw traktatowych. Zdaniem szefa rządu Prawa i Sprawiedliwości „Europa jest stworzona z narodów, narodów wolnych i suwerennych”, dlatego Bruksela nie jest w stanie tego zmienić.

Źródła: Viva22 / Gaceta.es

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s