Dveri krytykuje rząd za brak pomocy dla Đokovicia

Ruch Dveri skrytykował władze Serbii za brak odpowiedniej reakcji na działania władz Australii wobec tenisisty Novaka Đokovicia. Został on wydalony z Antypodów za niezaszczepienie się i nie weźmie udziału w legendarnym turnieju „Australian Open”.

Saga z najlepszym obecnie tenisistą na świecie trwała przez blisko jedenaście dni. Đoković dzięki decyzji dwóch niezależnych komisji lekarskich uzyskał pozwolenie na przylot do Australii, choć wjazd do tego kraju uzależniony jest obecnie od posiadania certyfikatu potwierdzającego przyjęcie szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Po lądowaniu w Melbourne został jednak zatrzymany przez australijskie służby, a następnie przewieziony wpierw do izolatki na lotnisku, zaś później do hotelu dla imigrantów. Ostatecznie sąd federalny zdecydował o jego wydaleniu z Australii, dlatego sportowiec nie weźmie udziału w tegorocznym wielkoszlemowym turnieju „Australian Open”.

Całą sprawę skomentowali serbscy nacjonaliści. Ruch Dveri zarzucił „kolonialnemu władcy i słudze zachodu” prezydentowi Aleksandarowi Vučicowi, że nie podjął żadnych kroków, aby australijskie władze przestały traktować najlepszego tenisistę na świecie jak zwykłego przestępcę.

Partia uważa, że „gdyby Serbia była poważnym i suwerennym państwem”, w momencie podjęcia decyzji o wydaleniu Đokovicia ogłosiłaby ambasadora Australii w Belgradzie persona non grata, odsyłając go z powrotem do kraju.

Tymczasem obecne serbskie władze milczały na temat wszystkiego, co spotkało sportowca. Choć był on trzymany niczym przestępca nie w żadnym hotelu, ale w zwyczajnym ośrodku ogrodzonym drutem kolczastym. Vučić nie zaprosił mimo to australijskiego ambasadora na rozmowę, nie mówiąc już o jakiejkolwiek ostrzejszej reakcji na potraktowanie Đokovicia.

Dveri w związku z powyższymi wydarzeniami domaga się od głowy państwa, aby uznała szefa australijskiej placówki za persona non grata w Serbii.

Źródło: Dveri

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s