Le Pen nie szerzyła mowy nienawiści

Marine Le Pen została uniewinniona ze stawianego jej zarzutu o propagowanie mowy nienawiści. Szefowa francuskich narodowców była oskarżona z powodu publikacji zdjęć z egzekucji dokonywanych przez tak zwane Państwo Islamskie, będących odpowiedzią na porównywanie jej partii z islamskimi ekstremistami.

Le Pen nie była jedyną osobą sądzoną za rzekome propagowanie mowy nienawiści. Przed sądem stanął także europoseł Gilbert Collard, czyli jej partyjny kolega ze Zjednoczenia Narodowego (Rassemblement national, RN). Prokuratura w obu przypadkach domagała się 5 tysięcy euro grzywny.

Politycy RN stanęli przed wymiarem sprawiedliwości z powodu publikacji w mediach społecznościowych. W grudniu 2015 roku zamieścili na Twitterze zdjęcia ukazujące okrucieństwo wspomnianego ISIS. Jedno z nich pokazywało zamordowanego amerykańskiego dziennikarza, drugie jordańskiego pilota, natomiast trzecie żołnierza syryjskiej armii rozjechanego czołgiem przez islamskich ekstremistów.

Francuska prokuratura uznała, że publikacja fotografii była rozpowszechnianiem wiadomości o brutalnym charakterze, a także mogła naruszać godność osoby ludzkiej. Z tego powodu Le Pen została pozbawiona immunitetu i wezwana na badania psychiatryczne. Sam proces szefowa narodowców uznała za typowo polityczny.

Ostatecznie sąd w Nanterre w Paryżu uznał zdjęcia za rzeczywiście brutalne, lecz mieszczące się w granicach protestu politycznego i prawa do wolności słowa. W ten sposób Le Pen i Collard mieli przyczynić się do rozwoju debaty publicznej, „o ile przemoc nie zostanie znormalizowana”.

Źródło: Yahoo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s