Niemieccy nacjonaliści obchodzili Święto Pracy

W kilku niemieckich miastach odbyły się nacjonalistyczne demonstracje z okazji Święta Pracy. Ugrupowanie Die Rechte zorganizowało w sumie trzy manifestacje, aby władze nie były w stanie odwołać każdej z nich pod pretekstem trwającej wciąż pandemii koronawirusa.

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands, NPD) zwołała swoich sympatyków do Greifswaldu nad Morzem Bałtyckim. Manifestacja NPD z okazji 1 maja mogła zgromadzić maksymalnie 300 osób, bo odbywała się zgodnie z restrykcjami uzasadnionymi pandemią COVID-19. Lokalny samorząd nie był jednak równie zainteresowany ograniczeniem liczby „antyfaszystowskich” kontrdemonstrantów.

Na wypadek zakazania marszów z powodu koronawirusa zabezpieczyła się z kolei partia Prawica (Die Rechte). Zarejestrowała ona w sumie manifestacje w trzech miastach położonych w Zagłębiu Ruhry, kierując się przekonaniem, że samorządy nie będą w stanie odwołać wszystkich trzech demonstracji.

Spora grupa nacjonalistów przemieściła się w sumie pomiędzy Dortmundem, Essen i Düsseldorfem. Najwięcej zwolenników Die Rechte i NPD przeszło ulicami drugiego z wymienionych miast. Liderzy lokalnych struktur obu ugrupowań w swoich przemówieniach wyśmiewali głównie próby rozbijania manifestacji przez niewielkie grupki działaczy skrajnej lewicy.

Warto podkreślić, że w Dortmundzie problemem dla policji okazał się baner z hasłami antykapitalistycznymi. Funkcjonariusze zmieniali także trasy pochodów oraz kwestionowali miejsca wieców odbywających się na ich zakończenie.

Źródło: Die Rechte

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s