„Nasza Słowacja” chce kar za procesy polityczne

Słowacka prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące Mariana Kotleby, przewodniczącego Partii Ludowej „Nasza Słowacja”, który miał rzekomo propagować faszyzm poprzez przyznanie bonów pomocowych dla najuboższych rodzin. Z tego powodu partia chce ścigać śledczych za prowadzenie nielegalnych postępowań politycznych, ponieważ właśnie tak zostało ono określone przez słowacki sąd specjalny.

Wyspecjalizowany sąd karny odrzucił akt oskarżenia skierowany do niego przez prokuratora Tomáša Honza, oskarżającego lidera Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS) o rzekome propagowanie faszyzmu. Kotleba miał bowiem w ubiegłym roku, jeszcze jako żupan bańskobystrzycki, przekazać specjalne bony biednym słowackim rodzinom. Kupony opiewające na kwotę 1488 euro zostały uznane przez śledczych za formę zakazanej słowackim prawem propagandy, stąd też do sądu trafił wniosek w tej sprawie.

Sędzia rozpatrujący akt oskarżenia uznał jednak, że jest on bezzasadny i na dodatek zawiera on błędy proceduralne. Wspomniany prokurator miał więc dopuścić się między innymi podeptania praw obywatelskich oskarżanego, utrudniać mu prawo do obrony, a także kierować się pobudkami politycznymi.

To już drugi podobny przypadek odkąd LS-NS zasiada w słowackiej Radzie Narodowej, dlatego ugrupowanie domaga się ukarania prokuratorów inspirujących procesy polityczne. Nacjonaliści złożyli w tej sprawie specjalny wniosek do prokuratury, która powinna wyciągnąć konsekwencję za niewłaściwą pracę śledczych. Ponadto partia Kotleby chce, aby prokuratora generalnego wybierali nie politycy, ale specjaliści.

Źródło: LS-NS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s