Jobbik o porażce Orbána

Nacjonalistyczny Jobbik odniósł się do wczorajszego głosowania w Parlamencie Europejskim, podczas którego przegłosowano uruchomienie procedury praworządności wobec Węgier. Ugrupowanie uważa decyzję Europarlamentu za porażkę premiera Viktora Orbána, ponieważ nie odniósł się on tak naprawdę do stawianych mu zarzutów, a ponadto głosowali przeciwko niemu nawet jego dotychczasowi sojusznicy.

Wczorajsza debata w Parlamencie Europejskim jak zwykle w przypadku tematu Węgier była gorąca, zaś węgierski premier uważa uruchomienie unijnej procedury praworządności za karę, której celem jest napiętnowanie jego kraju za sprzeciw wobec napływu imigrantów do Europy.

Sprawę inaczej widzi jednak nacjonalistyczny Jobbik. W specjalnym oświadczeniu zwraca on uwagę na fakt, iż Orbán tak naprawdę w ogóle nie odniósł się do stawianych mu zarzutów dotyczących praworządności, łamania zasad demokracji i tłumienia wolności prasy. Raport przygotowany przez posłankę holenderskiej skrajnej lewicy, Judith Sargentini, był bowiem poświęcony właśnie tym zagadnieniom, a nie napływowi „uchodźców” czy amerykańskiemu finansiście George’owi Sorosowi.

Jobbik uważa więc, że lider centroprawicowego Fideszu padł ofiarą własnego, aroganckiego korzystania z władzy, polityki opierającej się na osobistych koneksjach i nienasyconego głodu pieniędzy. Orbán został więc z tego powodu zdradzony nawet przez swoich dotychczasowych sojuszników, czyli frakcję Europejskiej Partii Ludowej. Powinno to jednak skłonić go nie do szukania kozłów ofiarnych, lecz do refleksji nad własnymi działaniami.

Źródło: Jobbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s