Vona: Jobbik musi stać się partią ludową

jobbik-zjazd-2014-3Podczas dwunastego kongresu Jobbiku, lider nacjonalistów Gábor Vona zapowiedział, że w 2018 r. jego partia będzie walczyć o zwycięstwie w wyborach z centroprawicowym Fideszem. Aby osiągnąć ten cel, Jobbik musi stać się partią ludową i opracować kompleksowy program naprawy Węgier.

Podsumowując ostatnie miesiące działania partii, Vona podkreślił, że Jobbik nie tylko poradził sobie świetnie w wyborach parlamentarnych, samorządowych i europejskich, ale także niespodziewanie wygrał w wyborach uzupełniających w dwóch miastach i jednomandatowym okręgu parlamentarnym. Miało to pokazać, że ludzie są już zmęczeni rządami Fideszu i arogancją władzy. Rosnąca popularność Jobbiku zaalarmowała już premiera Viktora Orbana, który ostatnio zaczął mówić o potrzebie prowadzenia polityki przyjaznej ludziom, choć jest w tej sprawie absolutnie niewiarygodny.

Tymczasem przed Jobbikiem staje wyzwanie opracowania projektu naprawy Węgier, stąd musi się on przekształcić w partię ludową. Vona uważa, że w następnych wyborach parlamentarnych w 2018 r. ludzie będą wybierać między Jobbikiem i Fideszem, choć nie należy lekceważyć pogrążonej obecnie w kryzysie lewicy. Lider Jobbiku dodał jednak, że codziennie rano budzi się z gotowością do rządzenia krajem.

Nacjonaliści przyznają, iż udało im się „wyjść z okopów”, a więc przekonać do swoich radykalnych idei przeciętnych Węgrów, pokazując chociażby słuszność swojego programu dotyczącego spraw międzynarodowych. Vona wyraził zadowolenie, iż coraz więcej osób z drugiej strony barykady przestaje pokazywać swoją wrogość. Dodał przy tym, iż działacze wykazujący „nazistowski romantyzm” nie mają czego szukać w Jobbiku.

Vona zauważa przy tym, że dotychczasowa działalność partii daje swoje owoce w postaci zmiany dyskursu politycznego na Węgrzech. Szef Jobbiku nie chce jednak widzieć w swojej partii osób mylących własny interes z patriotyzmem, stąd chce wystrzegać się biznesmenów gotowych inwestować w nią duże ilości pieniędzy. Zamiast tego Vona ogłosił najbliższy rok „Rokiem Wolontariatu”, który ma pokazać, że politycy są dla ludzi, a nie na odwrót.

Szef nacjonalistów powiedział też, że Jobbik gotów jest renegocjować Traktaty Akcesyjne UE. Stąd w głosowaniu w 2018 r. Węgrzy będą mogli opowiedzieć się za tym, czy chcą kontynuacji, czy też zmiany w polityce europejskiej swojego kraju.

Źródło: Alfahir.hu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s