Marsz dla niezależnej Słowacji w Bratysławie (+FOTO)

słowacja-14.03.2015250-300 nacjonalistów ze Słowacji i innych państw, przeszło w sobotę 14 marca ulicami Bratysławy. Wzięli oni udział w Marszu za niezależną Słowację, organizowanym tradycyjnie przez Wspólnotę Słowacką (Slovenská pospolitosť) i oprotestowanym przez organizacje „antyfaszystowskie”.

Nacjonaliści ze Słowacji, czeskiej Młodzieży Robotniczej (Delnická mládež) i Autonomicznych Nacjonalistów oraz niemieckich Młodych Narodowych Demokratów (Junge Nationaldemokraten), zebrali się w na placu przed Pałacem Prezydenckim w Bratysławie. Akcję rozpoczęło przemówienie wiceprzewodniczącego SP, Michala Buchty, który podsumował historyczne okoliczności zaistnienia pierwszego niepodległego państwa słowackiego w latach 1939-1945.

Kolejnym mówcą był przedstawiciel niemieckiego JN. Przedstawił on problemy współczesnych Niemiec, a także wezwał nacjonalistów w Europie do podjęcia współpracy. Jako ostatni przemówił lider organizatorów, Jakub Hromoslav Škrabák porównujący 14 marca 1939 r. do czasów współczesnych. Według szefa SP, Słowacja musi ponownie walczyć o niepodległość i wyzwolenie spod dominacji grup finansowych w Unii Europejskiej.

Po przemówieniach, uczestnicy zgromadzenia przeszli ulicami Bratysławy, aby udać się na grób ks Jozefa Tiso, pierwszego prezydenta w historii Słowacji. Tam ponownie głos zabrał Škrabák, wzywając słowackie siły narodowe do zjednoczenia we wspólnym celu.

Demonstrację nacjonalistów chciała zakłócić grupa „antyfaszystów”, jednak nie osiągnęli swojego celu. Jedynym udanym elementem przygotowanej przez nich blokady, było zatamowanie ruchu tramwajowego w Bratysławie, a akcja ta doczekała się wielu złośliwych obrazków w internecie.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC słowacja-14.03.2015-6

Źródło: https://pospolitost.wordpress.com/2015/03/18/pochod-za-samostatne-slovensko-2015/Mło

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s