Konserwatywna Partia Ludowa Estonii z reprezentacją w parlamencie

estonia-ekreNarodowcy z Konserwatywnej Partii Ludowej Estonii (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, EKRE) przekroczyli próg wyborczy i będą mieli swoją reprezentację w Riigikogu. Na listę EKRE zagłosowało 46,7 tys. Estończyków, co oznacza 8,1 proc. poparcie i siedmiu przedstawicieli w estońskim parlamencie. To największy sukces ugrupowania od czasu jego powstania w 2012 roku.

Narodowi konserwatyści zostali powołani do życia 24 marca 2012 r. Doszło wówczas do połączenia agrarystycznego Estońskiego Związku Ludowego i nacjonalistycznego Estońskiego Ruchu Patriotycznego. To pierwsze ugrupowanie w latach 1995-1999, 2003-2007 było częścią koalicji rządowych, jednak w 2011 r. nie przekroczyło progu wyborczego, stąd rok później połączyło się z nacjonalistami. EKRE po ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego stało się największą pozaparlamentarną siłą polityczną z poparciem 4 proc. społeczeństwa. W 2013 r. partia podpisała deklarację o współpracy z nacjonalistami z litewskiego Związku Narodowców (Tautininkų sąjunga, TS) oraz łotewskiego Zjednoczenia Narodowego (Nacionālā apvienība, NA).

Do tegorocznych wyborów parlamentarnych, EKRE szło pod hasłem rozbicia dominacji dwóch największych ugrupowań, a więc liberalnych Estońskiej Partii Reform i Partii Centrum. Jednocześnie narodowi konserwatyści zwracali uwagę, że obie wspomniane partie straszą, iż popieranie EKRE doprowadzi do rządów jednej z nich. Tymczasem EKRE opowiadało się za odsunięciem od władzy obu tych grup, na rzecz utworzenia rządu cieszącego się szerokim poparciem społecznym, wzmacniającego pozycję języka estońskiego (w kraju żyje liczna mniejszość rosyjska), walczącego z korupcją oraz sprawniej wykorzystującym środki unijne.

Po ogłoszeniu wyników głos zabrał przewodniczący EKRE. Mart Helme powiedział, że jego ugrupowanie mogłoby rozmawiać o koalicji rządowej, jedynie jeśli oznaczałoby to odsunięcie od władzy Partii Reform i socjaldemokratów oraz niedopuszczenie do rządu prorosyjskich centrystów. Jednocześnie zwrócił uwagę na fakt, iż w poprzedniej kadencji parlamentu właściwie nie istniała żadna rozsądna opozycja, przedstawiająca alternatywę wobec rządów wpierw Andrusa Ansipa, a następnie Taaviego Rõivasa.

W wyborach zwyciężyli wspomniani reformiści, przed centrystami i socjaldemokratami. Do parlamentu wszedł również Związek Ojczyźniany i Republikański, a także Wolna Partia Estonii. Z powodu utraty dziewięciu miejsc przez rządzących dotychczas reformistów i socjaldemokratów, będą oni najprawdopodobniej musieli podjąć rozmowy z Wolną Partią Estonii, która podobnie jak EKRE po raz pierwszy znalazła się w Riigikogu.

Źródła:

http://poliitika.postimees.ee/3107893/ekre-vaike-valimisvoit

http://www.ekre.ee/hea-valija/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s