Konwencja programowa HSP Ante Starčevića

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????Nacjonaliści z Chorwackiej Partii Prawa im. dr Ante Starčevića (Hrvatska stranka prava, HSP-AS) odbyła w weekend swoją konwencję programową, przedstawiając dziesięć swoich najważniejszych postulatów na najbliższy czas. Wcześniej wraz z przedstawicielami sojuszniczej Chorwackiej Partii Czystych Praw (Hrvatska čista stranka prava, HČSP), złożyli kwiaty na grobie swojego patrona w 119 rocznicę jego śmierci.

Ante Starčević jest uważany za ojca narodu chorwackiego. Był nacjonalistycznym pisarzem i publicystą, który w 1861 r. w ramach monarchii Austro-Węgierskiej założył Chorwacką Partię Prawa i z jej ramienia został wybrany do parlamentu. Opowiadał się za odbudową średniowiecznego Królestwa Chorwacji i uważał, że stosunki z Wiedniem powinny zostać określone przez umowy międzynarodowe. Za działalność wrogą wobec monarchii Austro-Węgier był dwukrotnie aresztowany. Zmarł 28 lutego 1896 r. w Zagrzebie i właśnie na tamtejszym cmentarzu delegacje HSP-AS i HČSP złożyły kwiaty i zapaliły znicze ku jego pamięci.

Następnie działacze obu ugrupowań udali się na konwencję programową HSP-AS. Ogłoszono podczas niej dziesięć postulatów programowych, dotyczących chorwackiej gospodarki znajdującej się obecnie w głębokim kryzysie. Nacjonaliści podkreślali, że ich propozycje są elementem jaki chcą wnieść do szerokiej koalicji sił prawicowych, których liderem jest Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ). Przewodniczący HSP-AS, prof. Ivan Tepeš podkreślił, że proponowane reformy gospodarcze są odpowiedzią na twierdzenia, jakoby chorwacki ruch narodowy był martwy i obecnie nie był do niczego potrzebny. Skrytykował przy tym telewizję publiczną, która nie była zainteresowana relacjonowaniem konwencji narodowców.

Nowe postulaty HSP-AS dotyczą przede wszystkim rozwoju rodzimej przedsiębiorczości, krępowanej obecnie przez biurokratyczne przepisy i uprzywilejowanie zagranicznych koncernów. Poza tym nacjonaliści chcą wzmocnić wartości rodzinne poprzez promocję familijnego biznesu, rozwijać energię odnawialną, wykorzystać ponad 900 tys. hektarów nieużytków na terenie kraju, a także zreformować system oświaty. Lider partii zwracał uwagę na coraz większą emigrację wśród młodych Chorwatów, połączoną z zapaścią demograficzną.

W poniedziałek delegacja HSP-AS uczestniczyła w prezentacji programu gospodarczego HDZ pt. „Chorwacja i Unia Europejska – polityka rozwoju na lata 2015-2020”. Jego autorzy twierdzą, że Chorwacja dzięki odpowiednim zmianom może być najszybciej rozwijającym się krajem regionu. Chorwaccy nacjonaliści wraz z centroprawicą wystartują jako koalicja w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Źródła:

http://www.sloboda.hr/hsp-as-predstavio-program-spremni-smo-za-preuzimanje-vlasti-a-na-izbore-mozemo-i-sljedeci-vikend/

http://www.hsp-ante-starcevic.hr/index.php/novosti/item/909-hsp-as-na-programskoj-konvenciji-predstavio-u-10-tocaka-program-za-boljitak-hrvatske

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/146193-predsjednica-na-predstavljanju-hdz-ova-gospodarskoga-plana-hrvatska-moze-biti-bogata-karamarko-nismo-osudeni-da-budemo-zemlja-slucaj.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s