DSSS przeciwko muzułmańskim chustom w Czechach

DSSSlogoCzescy narodowcy z Robotniczej Partii Sprawiedliwości Społecznej (Dělnická strana sociální spravedlnosti), wypowiedzieli się na temat możliwości zakładania chust przez muzułmanki w szkołach. Debata na ten temat pojawiła się w Czechach po tym, jak rzecznik praw obywatelskich, Anna Šabatová stwierdziła, iż szkoły nie mogą zakazywać noszenia takiego stroju przez uczennice. Uznała ona to za przejaw dyskryminacji, który został zaskarżony przez dwie Somalijki, uczące się w Szkole Pielęgniarskiej. Według nich, chusty są wyrazem przekonań religijnych w sferze publicznej, a podobny zakaz ogranicza ich prawa obywatelskie. Zdaniem nacjonalistów, Europa opiera się na innej kulturze i tożsamości, a muzułmanie powinni się do nich dostosować.

Wiceprezes DSSS Jiří Štěpánek, nie odbiera prawa muzułmanów do noszenia chust czy niespożywania wieprzowiny, jednak uważa, iż w europejskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na zasady islamu. Polityk wskazuje, że akceptowanie wszystkich praktyk religijnych muzułmanów prowadzi do islamizacji państw, czego przykładem są państwa Europy Zachodniej. Jednocześnie przypomina o obostrzeniach w państwach islamskich. Chrześcijańskie praktyki religijne i obnoszenie się z symbolami tej religii, nie jest obecnie możliwe w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Katar czy Oman.

Nacjonaliści krytykują jednocześnie obecne czeskie władze. Wspomniana rzecznik praw obywatelskich jest zwolenniczką skrajnych rozwiązań, takich jak małżeństwa homoseksualne i adopcja przez nich dzieci. Prezydent Milos Zeman jest natomiast zwolennikiem walki NATO z islamskimi terrorystami, natomiast powoli otwiera bramy dla islamizacji Czech. Społeczność muzułmańska stale się powiększa, a media donosiły ostatnio o planach zakupu działek w Teplicach. Wyznawcy islamu mieliby tam stworzyć kolonię, osiedlając ponad 60 nieruchomości.

DSSS przestrzega przed lekceważeniem tego problemu. Zdaniem narodowców, wyznawcy islamu zaczną od chodzenia w chustach, następnie będą domagać się meczetu w każdym mieście, a na koniec uroczystości Bożego Narodzenia, będą mogły odbywać się jedynie w piwnicach.

Źródło: http://www.dsss.cz/stepanek-_dsss__-muslimske-satky-zde-nemaji-misto

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s