Jobbik zainaugurował kampanię wyborczą

jobbik-miszkolc-15.02.2014Węgierski Jobbik oficjalnie zainaugurował swoją kampanię wyborczą. W sobotę kilka tysięcy działaczy partii, spotkało się w hali sportowej w Miszkolcu we wschodnich Węgrzech. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bowiem w komitacie Borsod-Abaúj-Zemplén stale rośnie bezrobocie oraz statystyki przestępczości, która jest udziałem głównie mniejszości cygańskiej zamieszkującej ten teren.

Zjazd rozpoczął się od wkroczenia na scenie nacjonalistów w mundurach Gwardii Węgierskiej (Magyar Garda), odśpiewania hymnu narodowego przez cztery tysiące osób i kartoniady w węgierskich barwach, dobrze znanego motywu opraw kibicowskich. Następnie zgromadzeni mogli wysłuchać krótkiego występu zespołu Hungarica i zaprzyjaźnionych z nim muzyków. Następnie wiceprzewodniczący Jobbiku, Levente Murányi powiedział, iż narodowcy muszą powstrzymać marsz nienawiści przeciwko ich państwu, który rozpoczęły siły lewicowe i liberalne. Przewodniczący młodzieżówki Jobbiku, Gergely Farkas, podkreślał natomiast znaczenie pracy wśród młodzieży, a także potrzebę wypracowania programu który pozwoli na zatrzymanie emigracji młodych ludzi z Węgier. Poseł Dániel Kárpát poświęcił natomiast swoje wystąpienie kredytom walutowym i potrzebie pomocy ludziom którzy przed kryzysem zaciągnęli pożyczki w obcych walutach. Jego zdaniem, konieczne jest również obniżenie VAT-u (najwyższego w Europie, wynoszącego aż 27%) oraz podatków dla przedsiębiorców. Nacjonaliści postulują przede wszystkim obniżenie podatku dla artykułów spożywczych do 5%. Tamás Sneider skrytykował za to podatek liniowy, opowiedział się za obniżeniem wieku emerytalnego dla niektórych zawodów, a także potrzebę wsparcia dla węgierskich rodzin. Ten temat rozwinęła posłanka Duro Dora, opowiadając się za 5% VAT na najpotrzebniejsze rzeczy dla dzieci, ulgi podatkowe dla osób wychowujących co najmniej dwójkę dzieci, a także stworzenie odpowiedniego programu mieszkaniowego dla rodzin. Janos Volner powiedział natomiast, że ulgi podatkowe powinny dotyczyć rodzimych firm, a nie zagranicznych koncernów, co pomogłoby w ożywieniu rolnictwa i przemysłu. Dla poprawy bezpieczeństwa publicznego, potrzebna jest natomiast kastracja chemiczna gwałcicieli.

jobbik-miszkolc-15.02.2014-2

Następnie na scenę wkroczył przewodniczący Jobbiku i kandydat tej partii na premiera, Gabor Vona. Na wstępie podziękował członkom Gwardii Węgierskiej za ich pracę na rzecz bezpieczeństwa Węgier. Skrytykował również nową ordynację wyborczą, której efektem jest niemożność głosowania w ambasadach, dla Węgrów mieszkających zagranicą. Vona powiedział, że Węgrzy nie powinni głosować za „mniejszym złem”, lecz wspierać Jobbik który przedstawił kompleksowy program naprawy kraju. Przewodniczący Jobbiku podkreślił, że jego partia nie dzieli obywateli węgierskich na cyganów i nie-cyganów, lecz na uczciwych i nieuczciwych ludzi, dlatego nacjonaliści nie mają nic przeciwko uczciwym cyganom. Hasłem kampanii wyborczej Jobbiku będzie „Mówimy. Rozwiązujemy” (Kimondjuk. Megoldjuk).

Zjazd zakończył się ślubowaniem kandydatów partii, przed kopią insygniów Świętego Stefana (patron Węgier).

Źródło: http://jobbik.hu/hireink/aki-valtozast-akar-az-jobbikos

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s