Porozumienie Le Pen i Wildersa

lepen-wildersPrzewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego (Front National) Marine Le Pen i lider holenderskiej Partii Wolności (Partij voor de Vrijheid) Geert Wilders porozumieli się w sprawie sojuszu w Parlamencie Europejskim, który ma być zawiązany po przyszłorocznych wyborach do tej instytucji. Oba ugrupowania oraz ich pozostali sojusznicy, chcą wykorzystać rosnący sceptycyzm wobec Unii Europejskiej oraz kryzys w którym pogrążyła się Europa, do przywrócenia suwerenności narodów i rozmontowania obecnego systemu unijnego. Le Pen twierdzi, że UE rozpadnie się podobanie jak Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. 

Swojego zadowolenia z porozumienia zawartego 13 listopada, nie kryje również Geert Wilders. Po spotkaniu z Le Pen do którego doszło w holenderskim parlamencie, powiedział on, iż jest to historyczny dzień który jest „początkiem wyzwolenia narodów od europejskiej elity i potwora z Brukseli”. Lider PVV dodał, że oba ugrupowania chcą, aby ich narody mogły decydować o tym w jaki sposób mają być kontrolowane granice, co ma dziać się z ich pieniędzmi, oraz jak ma kształtować się polityka budżetowa czy gospodarcza.

Sojusznikami FN i PVV mają być również Wolnościowa Partia Austrii (Freiheitliche Partei Österreichs), Interes Flamandzki (Vlaams Belang), Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna), włoska Liga Północna (Lega Nord) czy niemiecka Alternatywa dla Niemiec (Alternative für Deutschland). Do sojuszu nie przystąpi brytyjska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom Independence Party), która uważa wiele poglądów PVV i FN za zbyt radykalne. Le Pen i Wilders wykluczają sojusze z greckim Złotym Świtem czy węgierskim Jobbikiem, uznając te partie za „ekstremistyczne” i „neonazistowskie”.

Nowym sojusznikom Francuzów poświęciłem już artykuł, który znajdzecie tutaj: https://nacjonalizm.wordpress.com/2013/10/29/kim-sa-nowi-sojusznicy-frontu-narodowego/

Źródła:

http://www.theguardian.com/politics/2013/nov/13/le-pen-wilders-alliance-plan-wreck-eu

http://www.reuters.com/article/2013/11/13/us-eu-vote-eurosceptics-idUSBRE9AC0HD20131113

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/le-pen-i-wilders-zawarli-sojusz-przed-wyborami-do-pe/gsjfc

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s