12 tysięcy osób na marszu „Łotwa jest nasza!”

łotwa-18.11.2013Ponad 12 tysięcy łotewskich nacjonalistów przeszło dzisiaj ulicami Rygi w marszu „Łotwa jest nasza!”, czcząc w ten sposób Dzień Niepodległości. 18 listopada 1918 roku proklamowano bowiem utworzenie Republiki Łotwy i rządu Kārlisa Ulmanisa, po czym nastąpiła dwuletnia wojna kraju o pełną niepodległość. Obchody zorganizowała koalicja Zjednoczenia Narodowego (Nacionālā apvienība), współtworząca rząd wspólnie z centroprawicą. Łotewscy nacjonaliści podkreślają, że manifestacja  z roku na rok jest coraz liczniejsza.

Tym razem marsz rozpoczął się pod pomnikiem Ulmanisa, gdzie odśpiewano hymn narodowy, a następnie na scenie pojawiła się folkowa grupa Dārdi”, zaś następnie chór działający przy partii. Minutą ciszy uczczono też pamięć zwolennika NA Aivarsa Brīze, muzyka rockowego który zmarł pod koniec października w Gdyni, a dwie skomponowane przez niego piosenki zagrali muzycy legendarnej grupy Līvi w której wiele lat występował. Po występach muzycznych głos zabrał jeden z liderów ruchu Raivis Dzintars, który przekonywał, że Łotysze muszą walczyć o łotewskość swojego kraju i prawo do swojego języka, tożsamości i kultury zagrożonych przez wpływy rosyjskie.

Po wystąpieniu posła łotewskiego parlamentu, zgromadzeni odśpiewali pieśni patriotyczne, po czym odpalili pochodnie i uformowali pochód którym upamiętnili bohaterów walk o niepodległość Łotwy. Nacjonaliści udali się pod Pomnik Wolności, gdzie również odśpiewali jedną z narodowych pieśni. Tam również zakończyła się kolejna manifestacja z okazjj święta 18 listopada.

łotwa-18.11.2013-2 łotwa-18.11.2013-3 łotwa-18.11.2013-4

 

Źródło: http://www.nacionalaapvieniba.lv/aktualitate/latvija-ir-musu-vairak-ka-12-000-cilveku-dodas-18-novembra-lapu-gajiena/

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s