Zmarł Corneliu Vadim Tudor

tudor-214 września w Bukareszcie zmarł Corneliu Vadim Tudor, założyciel i wieloletni przewodniczący postkomunistycznych nacjonalistów z Partii Wielkiej Rumunii (Partidul România Mare, PRM). Były europoseł miał 65 lat, a przyczyną jego śmierci było zatrzymanie akcji serca.

Tudor w czasach komunistycznych był dziennikarzem państwowej agencji informacyjnej i dziennika. Był również nazywany nadwornym poetą dyktatora Nicolae Ceaușescu, bowiem napisał kilka wychwalających go wierszy. Po „transformacji ustrojowej” założył pismo „Romania Mare”, które było zaczynem do utworzenia wspomnianej już PRM, Od 1992 do 2008 r. Tudor pełnił funkcję senatora, natomiast w latach 2009-2014 posła do Parlamentu Europejskiego.

Założyciel PRM pięciokrotnie startował w wyborach prezydenckich, po raz ostatni w ubiegłym roku. Najlepszy wynik osiągnął w 2000 r., kiedy dostał się do drugiej tury wyborów prezydenckich i przegrał w niej z postkomunistą Ionem Iliescu. W tym samym roku PRM stało się drugą siłą polityczną kraju, zdobywając 20 proc. głosów w wyborach parlamentarnych. W ostatnich latach ugrupowanie znajdowało się poza Izbą Deputowanych, dzieląc się na dwie grupy podważające wyniki kongresu z 2013 r.

Zmarły w niedzielę polityk wywoływał wiele kontrowersji. Wypominano mu komunistyczną przeszłość, radykalny antywęgierski szowinizm, a także negowanie Holocaustu.

Źródło: BalkanInsight.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s