Nationaldemokraterna wygasza działalność

nationaldemokraterna-logoLider szwedzkiej Nationaldemokraterny (Narodowi Demokraci), Marc Abramsson, poinformował o zaprzestaniu działalności jego partii. Oznacza to, że nacjonaliści zawieszają swoją działalność i nie wezmą udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Prezes ND stwierdził, że jego ugrupowanie w zasadzie nie działa od czerwca ubiegłego roku, a w tym czasie odbyły się wewnętrzne dyskusje na temat przyszłości endecji. Abramsson poinformował, że zadecydowano o zaprzestaniu działalności, co jest również jego winą. ND nie jest bowiem w stanie konkurować z parlamentarną Sverigedemokraterną (Szwedzcy Demokraci), a lider partii twierdzi, iż w zbliżających się wyborach do parlamentów europejskiego i krajowego, nie ma w zasadzie innej alternatywy. Jednocześnie Abramsson zachęcił nacjonalistów do angażowania się w inne inicjatywy, takie jak choćby Nordisk Ungdom (Nordycka Młodzież), która powstała zresztą na bazie młodzieżówki ND, prawe skrzydło SD czy tygodnik „Nationall Idag”. Jednocześnie ugrupowanie ma dopełnić swoje zobowiązania, wynikające z posiadania kilku radnych w szwedzkich gminach.

Jednocześnie Abramsson stwierdził, że po piętnastu latach działalności, wycofuje się z życia politycznego. Przyznał też, że sytuacja ND po wyborach w 2010 roku, jest również jego winą. Partia nie miała już bowiem funduszy na prowadzenie bardziej rozwiniętej działalności, a po sukcesie SD w marazm popadli członkowie ND, którzy nie poświęcali już stronnictwo należytej uwagi. Na nic zdały się próby ożywienia partii w latach 2011-2013, ponieważ nie miała ona po prostu bazy wyborców, do których można było dotrzeć z nacjonalistycznym przekazem, zagospodarowanym przez SD, mimo liberalizacji idei tego ugrupowania.

Nationaldemokraterna powstała zresztą w październiku 2001 roku w wyniku rozłamu w Sverigedemokraternie. Radykalniejsi działacze stwierdzili wówczas, że SD odeszła od idei prawdziwego nacjonalizmu, a także ograniczyła wewnętrzną demokrację. Abramsson twierdzi w obszernym artykule na stronie internetowej ND, że z perspektywy czasu jego grupa miała rację, ponieważ SD liberalizowała się i zaczęła wręcz obsesyjnie dbać o swój wizerunek. Lider ND twierdzi jednak, że na parlamentarną partię głosują ludzie widzący coraz większy kryzys Szwecji, będący jednocześnie dużo radykalniejsi od samego SD, bowiem chłoną oni negatywny przekaz mediów na temat SD.

Samo ND najlepszy okres przeżywało po wyborach w 2002 roku. Co prawda zdobyło nieco ponad 9 tysięcy głosów, jednak dużo lepiej poszło jej w samorządzie, gdzie zdobyła kilka mandatów radnych, należących wcześniej do działaczy SD. Za złą Abramsson uważa natomiast decyzję o starcie w 2004 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ugrupowanie wydało sporo pieniędzy na kampanię, tymczasem potencjalny elektorat nacjonalistyczny, bojkotuje tą elekcję. Tym niemniej w kolejnych latach ND zdobywało po parę mandatów radnych gmin, co jednak nie przełożyło się na poparcie dla ruchu w skali ogólnokrajowej.

Źródła:

http://www.nd.se/Artiklar/2014/april/nationaldemokraterna-lagger-ned-sin-verksamhet

http://www.nd.se/Artiklar/2014/april/den-lokala-verksamheten-fortsatter-oforandrat

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s