Postulaty Frontu Narodowego zbieżne ze skrajną lewicą?

fn-lewicaPublicysta francuskiego tygodnika „Le Point”, Gaspard Koenig, przeanalizował programy Frontu Narodowego (Front National) oraz Frontu Lewicy (Front de gauche). Dokonana przez dziennikarza analiza porównawcza wykazała, że program prawicy narodowej jest w wielu kwestiach zbieżny z deklaracją skrajnej lewicy. Koenig postanowił dokonać porównania programów dwóch przeciwstawnych sobie partii, po pobycie w Wielkiej Brytanii, gdzie uczestniczył w konferencji Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom Independence Party). Partia ekscentrycznego europosła Nigela Farage’a, mimo zabiegań przewodniczącej Frontu, Marine Le Pen, nie chce dołączyć do sojuszu eurosceptyków tworzonego przez Francuzów. Brytyjczycy uważają, że nie mają zbyt wielu wspólnych punktów stycznych z FN, a Farage określa program tej partii jako bardzo lewicowy, w porównaniu do libertariańskich postulatów UKIP. Publicysta „Le Point” wykazał, że jest w tych twierdzeniach sporo prawdy.

Front Narodowy domaga się m.in. strategicznego planowania w sprawie ponownego uprzemysłowienia kraju, czym miałby zajmować się premier Francji, a podobne stanowisko zajmuje Front Lewicy. Oba ugrupowania uważają również, że regulowane przez państwo powinny być ceny niektórych usług, dotyczących przede wszystkim potrzeb gospodarstw domowych. Prawica narodowa i skrajna lewica, są również zgodne co do kształtu administracji publicznej, opowiadając się przeciwko redukcji zatrudnienia wśród urzędników. Zamiast tego, miałaby się dokonać stabilizacja administracji państwa we wszystkich prowincjach, zaś utrzymane powinny być również „usługi społeczne”, świadczone przez różnego rodzaju urzędy. FN i FG chcą powrócić do części monopoli państwowych, sprzeciwiając się liberalizacji rynku usług w dziedzinach takich jak poczta, kolej czy przemysł energetyczny. Obie partie uważają, że dług publiczny można spłacić przez dodruk pieniędzy przez Bank Francji, a także przez emisję bonów skarbowych. Kolejnym punktem wspólnym w sprawach związanych z gospodarką, jest postulat ścisłego nadzoru finansów, a także oskarżanie o kryzys sił kosmopolitycznych i ponadnarodowych.

Bardzo zbieżne są też postulaty obniżenia wieku emerytalnego, zatrzymania prywatyzacji, kontroli przepływu kapitału, wzrostu płacy minimalnego czy część propozycji podatkowych. Publicysta „Le Point” uważa, że choć obie partie stosują różną retorykę, są tak naprawdę bardzo do siebie podobne. Keonig wskazuje, że prawica narodowa i skrajna lewica nawiązują do idei, „rujnujących Francję od trzydziestu lat”, czyli interwencjonizmu i etatyzmu.

Front Lewicy w wyborach parlamentarnych w 2012 roku, uzyskał 6,91% poparcia, posiadając obecnie 10 przedstawicieli w Zgromadzeniu Narodowym. Koalicję tworzą m.in. Francuska Partia Komunistyczna, Zjednoczona Lewica i Partia Lewicy.

Źródło:  http://www.lepoint.fr/invites-du-point/gaspard-koenig/le-fn-parti-hard-left-23-02-2014-1794993_2002.php

MM

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s