Kongres Jobbiku na dziesięciolecie partii

jobbik-kongres-2013Węgierski Jobbik odbył w sobotę swój kongres, z okazji dziesięciolecia istnienia partii, powołanej do życia 24 października 2003 roku na bazie studenckiej organizacji. Delegaci wybrali na kolejną kadencję dotychczasowe władze Jobbiku, zaś jego lider Gábor Vona został wskazany jako kandydat partii na premiera Węgier. 

Kongres otworzyła minuta ciszy poświęcona pamięci Lajosa Füry, byłego ministra obrony narodowej w latach 1990-1994, który ostatnimi czasy występował w obronie Gwardii Węgierskiej (Magyar Garda). Po dopełnieniu kongresowych formalności, głos zabrali István Szávay i Zsolt Attila Borbély, którzy przedstawili sytuację Węgrów poza granicami kraju i oddziaływania polityki Jobbiku na ich poglądy i pozycję w Rumunii czy na ukraińskim Zakarpaciu. Wiceprezes Szeklerskiej Rady Narodowej (Székely Nemzeti Tanács – reprezentacja węgierskojęzycznej mniejszości Szeklerów w rumuńskim Siedmiogrodzie)  László György stwierdził w swoim przemówieniu, że wielu polityków macha obecnie fałszywie szeklerskimi flagami, ale tylko Jobbik od początku swojego istnienia konsekwentnie wspierał mniejszość węgierską w Rumunii. Na mównicy pojawiło się także kilka innych osób, związanych z organizacjami węgierskimi w Serbii czy na Słowacji.

Wiceprezes Jobbiku Zoltán Balczó przypomniał o początkach partii, a także chwili w której założono Gwardię Węgierską, składającą się pierwotnie z 56 rekrutów, którzy przyczynili się do rozwoju węgierskiego ruchu narodowego. Wiceprzewodniczący parlamentu Węgier stwierdził, że Jobbik wniósł do debaty publicznej dotychczasowe tematy tabu, takie jak cygańska przestępczość czy posługiwanie się terminem „antysemityzmu” do realizacji swojej polityki przez państwo Izrael. Balczó dodał, iż Jobbik musi dołożyć wszelkich starań, aby wspierać działania mniejszości węgierskich w sąsiednich krajach. Lider młodzieżówki Jobbiku  Gergely Farkas dokonał prezentacji swojej organizacji, mówiąc, iż jest ona nie tylko strukturą ale przede wszystkim wspólnotą ludzi reprezentującą zatracone wartości, w której rodzą się nie tylko przyjaźnie lecz nawet małżeństwa. Celem młodzieżówki jest przede wszystkim wychowanie Węgrów na dumnych obywateli swojego kraju. Europosłanka Krisztina Morvai, która oficjalnie nie jest członkiem partii, wspominała natomiast pierwszą samodzielną i poważną kampanię wyborczą swojej partii do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku.

Następnie liderzy partii uhonorowali jednego z liderów Magyar Gardy, a także dziennikarza telewizyjnego Ferenca Szaniszló, który w tym roku musiał zwrócić państwe odznaczenie po protestach organizacji żydowskich i ambasadora Izraela na Węgrzech. Po tych okolicznościowych wydarzeniach, na mównicę wszedł lider partii Gabor Vona, który na początek przestawił sześć slajdów dokumentujących najważniejsze wydarzenia w historii Jobbiku. Vona w przemówieniu stwierdził, że kluczem do sukcesu wyborczego w 2014 roku, są dyscyplina, zaufanie i pracowitość które mogą pokazać światu, że Węgrzy powinni być przykładem w oporze przeciwko glogalnemu kapitalizmowi. Przewodniczący Jobbiku powiedział, że jego partia będzie w kampanii zwracać uwagę na problem cygańskiej przestępczości i kupowania głosów wśród tej mniejszości przez socjalistów i centroprawicowy Fidesz. Polityk dodawał też, że potrzebna jest zmiana paradygmatu w węgierskiej polityce zagranicznej, nawiązując tym samym do zbliżającej się swojej wizyty w Turcji. Jeden z założycieli Jobbiku Gabor Szabo wspominał natomiast najtrudniejsze momenty w historii partii , a z jego relacji wynikało, że w latach 2004-2006 był jej faktycznym przywódcą z powodu nieokreślonej postawy pierwszego prezesa Davida Kovacsa.

Źródło: http://jobbik.hu/hireink/tiz-eves-jobbik-percrol-percre-kongresszusrol

MM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s