Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich

Marine Le Pen znalazła się w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji, w której zmierzy się z urzędującą głową państwa, Emmanuelem Macronem. Lider narodowców podczas swojego wieczoru wyborczego zachęcała do głosowania na jej kandydaturę, aby dokonać w ten sposób „wielkiej przemiany” we Francji.

Macron wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich z poparciem 27,6 proc. wyborców. Na drugim miejscu uplasowała się Le Pen, która otrzymała łącznie 8,1 mln głosów, czyli 23,41 proc. wszystkich oddanych. Po piętach deptał jej jednak kandydat skrajnej lewicy, Jean-Luc Mélenchon, bo poparło go łącznie 21,95 proc. Francuzów.

Poza podium uplasowało się dwóch kandydatów także identyfikujących się z ideami narodowymi. Publicysta Éric Zemmour zajął czwarte miejsce z wynikiem 7,05 proc., natomiast na dziewiątej pozycji uplasował się Nicolas Dupont-Aignan z 2,05 proc. Obaj po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów wezwali zresztą do głosowania na Le Pen.

Francuskie media podkreślają, że szefowa narodowców uzyskała w ten sposób swój najlepszy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Przed pięcioma laty otrzymała ona 7,68 mln głosów, a więc 21,3 proc.

Le Pen w swoim powyborczym przemówieniu w pierwszej kolejności wystosował apel do wszystkich wyborców, którzy w pierwszej turze nie poparli Macrona. Jej zdaniem dzięki nim może dokonać się „wielka przemiana, której potrzebuje Francja”, a jej wynik w pierwszej turze daje nadzieję na zmiany. Ona sama zamierza być zaś „prezydentem wszystkich Francuzów”.

Ponadto szefowa Zjednoczenia Narodowego (RN) nawiązała do głównej osi sporu politycznego z obecnym prezydentem. Le Pen twierdzi, że druga tura wyborów będzie oznaczała nie tylko wybór kształtu społeczeństwa, ale całej cywilizacji. Chodzi głównie o „uzasadnioną przewagę kultury francuskiej”, „republikańskie prawa i wartości” czy o „tradycje i wartości francuskich regionów”.

Skrytykowała także samego Macrona. Według szefowej RN-u, obecny prezydent wygenerował zbyt wiele poważnych problemów w obszarach społecznym, terytorialnym, instytucjonalnym, opieki zdrowotnej, a nawet cyfryzacji. Z tego powodu w drugiej turze dojdzie do starcia dwóch przeciwstawnych wizji przyszłości.

Źródło: Le Figaro

fot. facebook.com/MarineLePen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s