Dveri wzywa inne partie do „patriotycznego porozumienia”

Ruch Dveri w swoim oświadczeniu napisał o nowej rzeczywistości po niedawnych wyborach parlamentarnych w Serbii. Z tej okazji zaprosił inne prawicowe ugrupowania reprezentowane w Zgromadzeniu Narodowym, aby przyłączył się do wspólnego „porozumienia patriotycznego” w celu obrony serbskiego interesu narodowego.

Przed tygodniem w Serbii odbyły się wybory parlamentarne, w których próg wyborczy przekroczyły między innymi dwie koalicje i jedna partia, zaliczane do nacjonalistycznej prawicy. Dveri twierdzi, że ogółem 20 proc. wyborców poparło patriotyczne i suwerenistyczne listy opozycyjne. W Zgromadzeniu Narodowym oraz Zgromadzeniu Miasta Belgrad utworzono w ten sposób trzeci blok, który najprawdopodobniej będzie decydował o składzie przyszłego rządu.

Ugrupowanie sprzeciwia się rozpisywaniu kolejnych wyborów parlamentarnych i samorządowych, nazywając podobne propozycje „antydemokratycznymi i bezsensownymi”, bo proces wyborczy jeszcze się nie zakończył. Nacjonaliści apelują tym samym o szybkie utworzenie nowej większości, chcąc zwłaszcza w Belgradzie odsunąć od rządów koalicję proeuropejskiej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) i Socjalistycznej Partii Serbii (SPS).

Przede wszystkim Dveri zaprasza jednak do współpracy inne ugrupowania narodowej prawicy: Demokratyczną Partię Serbii (DSS), Serbską Partię „Zavetnici” oraz Ruch Odrodzenia Królestwa Serbii (POKS), a także partie i organizacje pozaparlamentarne. Celem wspólnego bloku miałaby być obrona interesów narodowych i państwowych.

Nacjonaliści pod tym hasłem rozumieją sprzeciw wobec sankcji wymierzonych w Rosję, opowiedzenie się za neutralnością wojskową Serbii i przeciwko jej członkostwu w NATO, zachowanie serbskiego charakteru Kosowa, obronę interesów Serbów w Bośni i Hercegowinie oraz w Czarnogórze czy postawienie na pierwszym miejscu krajowej gospodarki. Dodatkowo celem Dveri i bloku patriotycznego powinno być zablokowanie planowanej na jesień ogólnoeuropejskiej parady równości w Belgradzie.

Źródło: Dveri

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s