„Nasza Ojczyzna” weszła do węgierskiego parlamentu

Niespodziewanie Ruch „Nasza Ojczyzna” przekroczył próg wyborczy i wciąż będzie miał swoją reprezentację w Zgromadzeniu Narodowym. Węgierscy nacjonaliści komentując wyniki wyborów podkreślali, że udało im się osiągnąć sukces mimo cenzurowania sieci internetowej oraz utrudniania kampanii przez rządzący Fidesz.

Założony w czerwcu 2018 roku Ruch „Nasza Ojczyzna” (Mi Hazánk Mozgalom, MHM) dotychczas był reprezentowany w parlamencie przez dwójkę posłów, którzy przed czterema laty dostali się do niego z list Jobbiku. W niedzielnych wyborach nacjonaliści otrzymali łącznie 318,168 głosów, czyli 6,15 proc. wszystkich oddanych na ich listę krajową. Żaden z polityków MHM nie wygrał z kolei w jednomandatowym okręgu wyborczym.

Ugrupowanie zostało trzecią siłą polityczną Węgier mimo trudnej kampanii wyborczej. Nowy poseł Előd Novák zwrócił uwagę zwłaszcza na niekorzystne sondaże, nie dające narodowym radykałom większych szans na przekroczenie wynoszącego 5 proc. progu wyborczego.

Wiceprzewodnicząca „Naszej Ojczyzny”, posłanka Dóra Dúró, mówiła z kolei o próbach uciszenia jej partii w czasie kampanii wyborczej. Popularna w mediach społecznościowych strona MHM została bowiem zablokowana, natomiast media związane z rządzącym Fideszem nie chciały publikować reklam wyborczych nacjonalistów. Podobnie było z właścicielami miejsc na bilboardy – ugrupowanie otrzymało ich jedynie 26 spośród 10 tys. w całym kraju.

Lider narodowych radykałów, László Toroczkai, określił natomiast ich wynik wyborczy mianem „cudu”, który „jest pierwszym krokiem w kierunku ratowania Węgier”. Tym samym jego ugrupowaniu udało się wejść do parlamentu mimo bezprecedensowych przeciwności. W sukces wierzyli jednak działacze MHM wraz z popierającymi go setkami tysięcy Węgrów.

Źródła: Szent Korona Radio / „Nasza Ojczyzna” / HungaryToday.hu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s