Kolejny lider odchodzi od Le Pen

Były sekretarz generalny francuskich narodowców postanowił zasilić szeregi ugrupowania publicysty Érica Zemmoura. Nicolas Bay jest teraz oskarżany przez Marine Le Pen o destabilizację jaj kampanii, a przede wszystkim o przekazywanie poufnych informacji jednemu z jej głównych przeciwników.

Bay był członkiem Frontu Narodowego od 1992 roku. W latach 2014-2017 był sekretarzem generalnym ugrupowania, natomiast w latach 2017-2018 jego wiceprzewodniczącym. Ponadto w 2012 roku był rzecznikiem pierwszej kampanii prezydenckiej Le Pen. Od kilku lat mer Perpignan musiał liczyć się z marginalizacją w szeregach partii.

Ostatnimi czasy były wiceszef narodowców nie chciał jednoznacznie zadeklarować, czy poprzez Le Pen w kwietniowych wyborach prezydenckich. On sam zabiegał o spotkanie z kierownictwem Zjednoczenia Narodowego (Rassemblement national, RN), bo jego zdaniem ugrupowanie pogrążyło się w kryzysie.

Ostatecznie Bay został wykluczony z RN-u. Władze partii zarzuciły mu wykorzystywanie stanowisk w organizacji do pozyskiwania, a następnie przekazywania strategicznych informacji konkurentowi Le Pen w walce o głosy prawicowych wyborców. Media cytowały wypowiadającego się anonimowo jednego z szefów kampanii szefowej narodowców, który twierdził, że Zemmourowi od pięciu tygodni udaje się odwracać uwagę od kolejnych ważnych elementów kampanii szefowej RN.

Sam Bay w odpowiedzi na pojawiające się zarzuty stwierdził, że nie jest zaangażowany w działanie komitetu wyborczego Le Pen. Z tego też powodu nie może przekazywać żadnych poufnych informacji. Faktem jest jednak, że dotychczasowy europoseł RN-u postanowił poprzeć Zemmoura i przyłączyć się do jego nowego ugrupowania „Rekonkwista”. Skrytykował przy tej okazji brak wewnętrznej debaty w partii kierowanej przez Le Pen.

To kolejne głośne nazwisko, które w ostatnim czasie postanowiło opuścić szeregi narodowców i jednocześnie poprzeć kandydaturę Zemmoura. Wcześniej z ugrupowaniem pożegnali się europosłowie Jérôme Rivière, Gilbert Collard i Maxette Pirbakas, a także jego jedyny senator Stéphane Ravier. Dodatkowo z RN-u odeszło kilku jego regionalnych liderów.

Źródła: Politico.com / France Bleu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s