Dżambazki: Praworządność służy atakowi na państwa narodowe

Bułgarski europoseł Angeł Dżambazki w trakcie debaty w Parlamencie Europejskim skrytykował instrumentalne wykorzystywanie przez Unię Europejską zasad państwa prawa. Polityk WMRO – Bułgarskiego Ruchu Narodowego uznaje je za narzędzie służące do represjonowania państw narodowych.

Europarlament zajął się ponownie tematem praworządności w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznał on za zgodny z unijnym prawem mechanizm praworządności, który pozwala na wstrzymywanie wypłat funduszy dla państw mających problem z jego respektowaniem. W ten sposób Trybunał odrzucił skargi złożone przez rządy Polski i Węgier.

Dżambazki zabrał głos w debacie jako przedstawiciel frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), do której należy między innymi Prawo i Sprawiedliwość. Europoseł skrytykował głównie postawę lewicy, mającą wykorzystywać termin „państwa prawa” do głównie do narzucenia państwom promowanej przez siebie agendy LGBT+.

Nowy współprzewodniczący WMRO – Bułgarskiego Ruchu Narodowego podkreślił, że Polska i Węgry jako suwerenne państwa narodowe mają prawo do kształtowania swojej polityki wewnętrznej według własnego uznania. Europoseł zakończył swoje przemówienie okrzykiem wychwalającym oba wspomniane kraje.

Sporo miejsca w mediach poświęcono jednak gestowi wykonanemu przez Dżambazkiego, gdy opuszczał on salę plenarną. Liderowi WMRO zarzucono „faszystowskie pozdrowienie”, choć on sam twierdzi, że był to jedynie sygnał pożegnania.

Źródło: WMRO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s