Węgierscy nacjonaliści upamiętnili „Dzień Honoru”

Węgierskie ruchy nacjonalistyczne zorganizowały kilka wydarzeń upamiętniających tak zwany „Dzień Honoru”. Tym mianem określane są wydarzenia z 11 lutego 1945 roku, gdy wojska węgierskie i niemieckie próbowały wydostać się z radzieckiego okrążenia dzielnicy zamkowej Budy.

Tradycyjnie od kilku lat „Dzień Honoru” spotyka się z próbami jego administracyjnego zakazania. Tym razem do akcji wkroczyła węgierska policja, która powołała się na zapisy ustawy o zgromadzeniach. Przewiduje ona możliwość zakazania demonstracji w wypadku zaplanowania jej w miejscu będącym ważnym elementem dziedzictwa narodowego, a także jeśli w jej trakcie może dojść do promocji lub zaciemnienia obrazu „dyktatury narodowosocjalistycznej lub komunistycznej”.

Nacjonaliści ostatecznie zorganizowali parę wydarzeń upamiętniających próbę wyrwania się z kotła urządzonego przez radziecką Armię Czerwoną. W sobotę 12 lutego grupa około 2,5 tysiąca osób wzięła więc udział w pieszej wycieczce śladami tamtych wydarzeń, która rozpoczęła się na Zamku Królewskim w Budzie.

Wieczorem na placu pod zamkiem pojawili się z kolei radykalni nacjonaliści reprezentujący między innymi ruchy Légió Hungária i Hammerskins Hungary. Przede wszystkim złożyli oni w tym miejscu kwiaty oraz w ciszy uczcili pamięć Węgrów i Niemców poległych w 1945 roku. Organizatorzy podkreślają, że uczestnicy tamtych wydarzeń pokazali drogę również współczesnym bojownikom.

Légió Hungária na swojej stronie internetowej krytykowało zakaz demonstracji z okazji „Dnia Honoru”. Nacjonaliści przypomnieli, że wydarzenia organizowane przez komunistyczną lewicę mogą odbywać się bez przeszkód. Zwrócili również uwagę na błędną interpretację idei narodowo-socjalistycznych, spowodowaną głównie brakiem jej znajomości.

Swoją imprezę dzień wcześniej zorganizował także węgierski oddział Blood & Honour. Głównym punktem programu był w tym wypadku koncert kilku zespołów radykalnej sceny rockowej.

Protesty przeciwko „neonazistom” organizowały środowiska „antyfaszystowskie” i reprezentujące węgierską lewicowo-liberalną opozycję. Pojawiały się na nich między innymi symbole organizacji założonych przez komunistyczną i terrorystyczną Partię Pracujących Kurdystanu.

Źródła: Hunhir.info / Legio Hungaria / 444.hu

fot. Hunhir.info.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s