Marion Maréchal nie wesprze ciotki we francuskich wyborach

Była posłanka francuskich narodowców, Marion Maréchal, nie poprze w kwietniowych wyborach prezydenckich swojej ciotki. Marine Le Pen nie ukrywa, że deklaracja jej siostrzenicy była „brutalną decyzją”. W ostatnich dniach od szefowej dawnego Frontu Narodowego odwraca się zresztą coraz więcej polityków.

Maréchal w 2012 roku została najmłodszą posłanką wybraną do Zgromadzenia Narodowego we współczesnej historii politycznej Francji. W parlamencie zasiadała do 2017 roku, gdy postanowiła wycofać się z polityki i założyła w Lyonie swoją własną szkołę, a więc Instytut nauk ekonomicznych, społecznych i politycznych (ISSEP).

Teraz wnuczka legendarnego założyciela Frontu Narodowego, Jean-Marie Le Pena, ostatecznie odcięła się od działalności politycznej swojej ciotki. Zadeklarowała więc, że nie poprze jej w kwietniowych wyborach prezydenckich. Skrytykowała przy tej okazji Le Pen za „niestałość ideologiczną” w kwestiach związanych z „małżeństwami” homoseksualnymi czy wyjściem Francji z Unii Europejskiej.

Jednocześnie Maréchal poważnie rozważa dołączenie do kampanii prowadzonej przez publicystę Erica Zemmoura. Na razie nie podjęła jednak żadnych wiążących decyzji w tej sprawie.

Na słowa siostrzenicy w wywiadzie telewizyjnym zareagowała Le Pen. Nazwała ona deklarację Maréchal „brutalną decyzją”, która jest jednak efektem „politycznego nieporozumienia”. Szefowa narodowców uważa chociażby, że zajmuje lepszą polityczną pozycję od Zemmoura, bo według sondaży ma największą szansę na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji.

W ciągu ostatniego tygodnia Le Pen opuściło dwóch ważnych polityków. Wpierw do partii Zemoura „Rekonkwista” dołączył europoseł Jérôme Rivière, natomiast kilka dni później podobną drogą podążył francuski poseł Gilbert Collard.

Źródło: Valeurs Actuelles

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s