Nacjonaliści pojawili się na „The Warsaw Summit”

Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało w Warszawie spotkanie przedstawicieli europejskiej prawicy. Obok ugrupowań konserwatywnych czy chrześcijańsko-demokratycznych, na „Warsaw Summit” pojawili się również nacjonaliści z Estonii, Finlandii, Francji czy Hiszpanii.

W marcu bieżącego roku Fidesz opuścił chadecką Europejską Partię Ludową (EPP). Od tego czasu węgierska centroprawica podejmuje działania na rzecz stworzenia nowego prawicowego sojuszu. Od kilku miesięcy może liczyć w tej sprawie na PiS, dlatego na początku lipca kilkanaście europejskich partii podpisało wspólną deklarację na temat konieczności przeprowadzenia reformy obecnego kształtu Unii Europejskiej.

W sobotę (05.12) w Warszawie odbyła się natomiast wspólna konferencja „The Warsaw Summit”, w której wzięli udział przedstawiciele ugrupowań politycznych z jedenastu państw. Wśród nich znaleźli się politycy nacjonalistyczni, a więc reprezentujący Estońską Konserwatywną Partię Ludową (EKRE), Prawdziwych Finów (PS), Interes Flamandzki (VB), francuskie Zjednoczenie Narodowe (RN). hiszpański VOX i łotewski Sojusz Narodowy (NA) .

Politycy uczestniczący w „The Warsaw Summit” podpisali między innymi kolejną wspólną deklarację. W dokumencie podkreślono, że „uczestników konferencji łączy wspólne i głębokie przekonanie, że Unia Europejska złożona jest z wolnych i równych państw narodowych, powiązanych bliskimi i licznymi nićmi współpracy”. Tylko w ten sposób UE można bowiem ochronić przed kolejnymi poważnymi kryzysami.

Odrzucamy arbitralne stosowanie prawa UE, naginanie, a nawet łamanie traktatów. Pełną legitymację demokratyczną mają wyłącznie suwerenne instytucje państw. Instytucje europejskie nie cieszą się taką legitymacją i dlatego ich rola w architekturze politycznej musi być służebna wobec państwa narodowego – można przeczytać w dokumencie.

Szefowa francuskich narodowców Marine Le Pen podkreśliła, że podobne rozmowy mają odbywać się raz na dwa miesiące. Jej zdaniem wciąż potrzeba bowiem czasu, aby można było zrealizować podstawowe zamierzenie uczestników spotkania w Warszawie. A jest nim połączenie europarlamentarnych frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) oraz Tożsamości i Demokraci (ID).

Kolejny szczyt poświęcony integracji europejskiej prawicy ma odbyć się w Hiszpanii. O przyjęciu zaproszenia przez uczestników „The Warsaw Summit” poinformował lider VOX-u, Santiago Abascal. Podkreślił on dodatkowo determinację ugrupowań do przeciwstawienia się koncepcji Europy tworzonej przez „globalistyczne elity”.

Na warszawskim spotkaniu zabrakło natomiast przedstawicieli Włoch, czyli antyimigracyjnej Ligi oraz „Braci Włochów” (FdI). Media twierdziły, że jest to spowodowane różnicami dotyczącymi Rosji czy finansowania nowej grupy. Fińska europoseł Laura Huhtasaari zdementowała jednak te informacje, bo problem z Włochami ma polegać na różnicach w ich polityce wewnętrznej.

Źródła: L’Express / Forsal.pl / La Gaceta

fot. uueduudised.ee.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s