Škoro przegrał w Zagrzebiu, ale ogłosił sukces

Miroslav Škoro przegrał drugą turę wyborów prezydenckich w Zagrzebiu, tym niemniej ogłosił sukces swojego Ruchu Ojczyźnianego. Ugrupowanie założone nieco ponad półtora roku temu cały czas rozbudowuje swoje struktury, a w wyborach samorządowych zdobyło ponad 400 mandatów radnych.

Liderowi chorwackich nacjonalistów nie udało się wygrać wyborów prezydenckich w stolicy swojego kraju, choć sam fakt jego wejścia do drugiej tury był sporym zaskoczeniem. Škoro otrzymał 34,75 proc. głosów, natomiast skrajnie lewicowy Tomislav Tomašević zyskał poparcie 65,25 proc. zagrzebskich wyborców.

Szef Ruchu Ojczyźnianego (Domovinski pokret, DP) komentując wyniki wyborów zauważył, że jego ruch powstał przed piętnastoma miesiącami. W tym czasie doczekało się około 160 filii, 12 tysięcy członków i 400 radnych w zakończonych właśnie chorwackich wyborach samorządowych. W Vukovarze, będącym symbolem oporu Chorwatów w czasie wojny w Jugosławii, zdecydowane zwycięstwo w wyborach na burmistrza odniósł zaś Ivan Penava.

Co prawda niektórzy mogą mówić o trzeciej wyborczej porażce Škoro (wcześniej był kandydatem w wyborach na prezydenta Chorwacji, a jego ruch w ubiegłym roku wszedł do parlamentu), lecz on sam przypomina o krótkiej historii jego partii. Polityk dodał, że DP przez ten czas stało się głównym reprezentantem konserwatyzmu i chrześcijaństwa w Chorwacji.

Nacjonaliści zamierzają więc dalej walczyć z rozpowszechnioną w Chorwacji korupcją oraz klientelizmem, a także sieciami nieformalnych stowarzyszeń. Škoro zapowiedział także przeanalizowanie wyników wyborów samorządowych, aby trzecia największa siła polityczna w Chorwacji dalej rosłą w siłę.

Źródła: Narod.hr / Telegram.hr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s