Tylko Szwedzcy Demokraci zyskują działaczy

Szwedzcy Demokraci są jedynym ugrupowaniem w Szwecji mogącym pochwalić się rosnącą liczbą oficjalnie zarejestrowanych działaczy. Wszystkie pozostałe partie tracą członków, a proces ten jest widoczny szczególnie w przypadku socjaldemokratów i zielonych.

Tylko w ubiegłym roku ugrupowania reprezentowane w parlamencie straciły łącznie 24 tysięcy członków. Zdecydowana większość z nich, bo prawie 15 tysięcy, postanowiło porzucić legitymacje Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP). Jeszcze gorzej jest jednak w przypadku Partii Zielonych, którą od 2014 roku porzuciła połowa dotychczasowych aktywistów.

W dobie pandemii koronawirusa działaczy zyskała jedynie partia Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna, SD). Obecnie oficjalnie do nacjonalistów należy ponad 33 tysiące osób, a to oznacza, że są oni trzecim najliczniejszym ugrupowaniem w Szwecji. Socjaldemokraci liczą sobie wciąż 75 tys. członków, z kolei centroprawicowa Moderaterna 40,6 tys.

Sekretarz SD Richard Jomshof nie dziwi się, że jego partia jako jedyna zyskała nowych działaczy. Jego zdaniem wyborcy szukają alternatywy dla dotychczasowych ugrupowań, a poza tym obawiają się przestępczości i imigracji. Szwedzcy nacjonaliści jako jedyni szli tymczasem pod prąd dotychczasowej polityce proponowanej przez ich konkurentów.

Media podkreślają, że w ostatnich dziesięcioleciach widać odpływ działaczy ze szwedzkich ugrupowań. Przynależność do partii nie jest bowiem jedyną możliwością wpływania na państwo, zaś wyborcy są dużo mniej przywiązani do konkretnych szyldów niż miało to miejsce w przeszłości.

Źródło: Nyheter Idag

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s