Interes Flamandzki chce powstrzymać cenzurę w mediach społecznościowych

Flamandzcy nacjonaliści zaproponowali wprowadzenie w Belgii nowego prawa, mającego przeciwdziałać cenzurze ze strony największych mediów społecznościowych. Interes Flamandzki zareagował w ten sposób na zablokowanie konta należącego do przewodniczącego ugrupowania.

Konto Toma Van Griekena został zawieszone w ubiegłym tygodniu przez Twittera. Szef Interesu Flamandzkiego (Vlaams Belang, VB) skrytykował bowiem przewodniczącego jednej z dzielnic Antwerpii, który miał udekorować swoje mieszkanie plakatami z wizerunkiem komunistycznych morderców. Stef Vonk pochwalił się tym faktem na zdjęciu w mediach społecznościowych, gdzie na jego tle widoczny był między innymi wizerunek Józefa Stalina.

Van Grieken uważa, że jego konto zostało zablokowane właśnie po zgłoszeniu Vonka. Samorządowiec mógł wykorzystać regulamin Twittera dotyczący zakazu używania prywatnych materiałów zamieszczanych przez osoby mieszkające w państwach restrykcyjnie podchodzących do praw autorskich. Sam lider VB nie zamierza jednak usuwać swojego wpisu.

Zamiast tego flamandzcy nacjonaliści zaproponowali nowe regulacje odnoszące się do cenzury w mediach społecznościowych. Uważają oni, że w ostatnich latach giganci technologiczni dokonują arbitralnych decyzji, często stojąc ponad prawem krajowym. Ich działania obejmują więc dziwne praktyki uderzające zwłaszcza w niektórych polityków.

Konieczne jest tym samym uregulowanie w belgijskim prawie działalności mediów społecznościowych. Nowe prawo proponowane przez VB tworzy jasne ramy prawne, według których portale mogą dokonywać blokad kont czy usuwania publikowanych na nich treści.

Źródło: Het Laatste Nieuws

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s