Byli posłowie Kotleby założyli Republikę

Parlamentarzyści wybrani do parlamentu z list Partii Ludowej „Nasza Słowacja” założyli swoje własne ugrupowanie. Republika ma nie być kopią dotychczasowego ugrupowania nacjonalistów, ale być alternatywą dla Słowaków zawiedzionych obecnym rządem i opozycją.

W styczniu z działalności w Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS) zrezygnowało sześciu parlamentarzystów. Nie zgadzali się oni bowiem z przekazaniem pełni władzy Marianowi Kotlebie, założycielowi i przewodniczącemu tego ugrupowania.

Posłowie przez ostatnie dwa miesiące pracowali więc nad powołaniem swojej własnej partii. Ostatecznie będzie nim Republika, która powstała na bazie powołanego w 2002 roku Ruchu dla Demokracji. Stworzenie od fundamentów całkowicie nowego ugrupowania oznaczałoby konieczność zebrania blisko 10 tysięcy podpisów.

Twórcy Republiki twierdzą, że nie zamierzają powielać schematów znanych z funkcjonowania partii Kotleby. Ma ona zwracać się do konserwatywnych wyborców, rozczarowanych dotychczasową polityką partii rządzących i opozycyjnych. Poseł Milan Mazurek ma z kolei ambicje stworzenia ruchu mogącego „wydobyć się z izolacji”.

Nowe ugrupowanie ma więc skupiać się na promowaniu wartości narodowych i tradycyjnych wśród młodych ludzi, chce obniżenia podatków dla krajowych przedsiębiorstw, wzmocnienia demokracji bezpośredniej czy lepszej egzekucji prawa.

Źródła: iDnes.cz / TA3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s