VOX pobił w Katalonii centroprawicę

Pierwszy raz w swojej historii działacze VOX-u zasiądą w parlamencie Katalonii. Hiszpańscy nacjonaliści uzyskali lepszy wynik niż centroprawicowe ugrupowania, czyli Partia Ludowa i Ciudadanos. VOX ogłosił z tej okazji, że jest „liderem opozycji przeciwko separatyzmowi i lewicy”.

Narodowo-konserwatywne ugrupowanie uzyskało dokładnie 217,883 głosów, a więc 7,69 proc. Tym samym VOX będzie reprezentowany w parlamencie autonomicznej wspólnoty Katalonii przez 11 polityków. Głosowanie wygrał kataloński oddział Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), natomiast kolejne miejsca zajęli separatyści: Republikańska Lewica Katalonii (ERC) i centroprawicowe Razem dla Katalonii (JxCat).

VOX-owi udało się natomiast wyprzedzić dwa centroprawicowe ugrupowania. Czyli przede wszystkim swojego największego konkurenta, Partię Ludową (PP), a także Ciudadanos. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ta druga partia wygrała w poprzednich wyborach w 2017 roku.

Lider VOX-u, Santiago Abascal podkreślił, że w ten sposób „wyłoniła się pierwsza narodowa siła w Katalonii”. To jego ugrupowanie jest więc obecnie „liderem opozycji przeciwko separatyzmowi i lewicy”. Jednocześnie według Abascala jego partia „ma niewiele czasu na świętowanie”, bo katalońscy separatyści regularnie naruszają porządek konstytucyjny. Wynik wyborów tymczasem „jest zły dla Hiszpanii, a zatem zły także dla VOX-u”.

Źródła: La Gaceta / LibertadDigital.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s